Arabia Saudyjska popiera nuklearne porozumienie z Iranem, jednak ma wiele zastrzeżeń

24 lipca 2015, 08:20 Alert

(Breitbart/Patrycja Rapacka)

Sekretarz obrony USA Ashton Carter powiedział dziennikarzom w środę (23.07), że Arabia Saudyjska popiera układ z Iranem pomimo obaw dotyczących niebezpiecznej aktywności Teheranu na Bliskim Wschodzie.

– Król Salman wyraził jedynie  zastrzeżenia co do sposobów weryfikowania przestrzegania porozumienia, a zwłaszcza co do ponownego nałożenia sankcji jeśli Iran złamie ustalone  warunki – powiedział Carter po spotkaniu z monarchą i saudyjskim ministrem obrony.

– Zarówno król jak i minister podtrzymali swoje poparcie dla porozumienia z Iranem. Jedynymi zastrzeżeniami o jakich rozmawialiśmy był problem weryfikacji i implementacji  oraz ewentualnego ponownego nałożenia sankcji. To są te same problemy o których wiemy, że mogą się pojawić”.

Przed ogloszeniem podpisania porozumienia, sunnicka Arabia Saudyjska była zdecydowanie krytyczna, podobnie jak Izrael, wobec dążenia prezydenta Obamy do zawarcia z szyickim mocarstwem porozumienia. Arabia Saudyjska uważa Teheran za swojego regionalnego przeciwnika.

Zarówno Izrael jak i Arabia Saudyjska twierdzą że układ wzmocni Iran poprzez zniesienie sankcji oraz odblokowanie miliardów dolarów aktywów, jakie Iran może wykorzystać dla wspierania terrorystów walczących z Izraelem i monarchią saudyjską.

We czwartek saudyjski minister spraw zagranicznych Adel Al-Jubeir stwierdził, że wydaje się, że układ posiada konieczne zapisy mające zapobiec temu, by Iran wszedł w posiadanie broni atomowej.

Według Cartera USA i Arabia Saudyjska dzielą wspólne obawy wobec “złego zachowania” Iranu oraz Państwa Islamskiego. Obydwa te problemy były dyskutowane.

– Dwa nowe wyzwania interesujące nasze państwa to po pierwsze Iran i jego zaangażowanie w regionie oraz potencjał agresywny, to numer jeden. Numer dwa to ISIS i inne formy zbrojnego ekstremizmu w regionie. Rozmawialiśmy o obu tych sprawach, jak również na kilka tematów regionalnych takich jak Jemen, Syria, Irak itp.

Po rozmowie z Carterem, minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej zaznaczył, że układ z Iranem może zapobiec zdobyciu przez to państwo broni atomowej.

Saudyjczycy aktualnie rozmawiają z administracją USA na temat szczegółów, ale wygląda na to, że osiągnęły porozumienie.