AlertEnergetykaRopa

Ropa sugeruje, że Bidenowi udało się wbić klin między Arabię a Rosję

Flaga Arabii Saudyjskiej. Fot: Wikimedia Commons

Flaga Arabii Saudyjskiej. Fot: Wikimedia Commons

Dane z rynku ropy sugerują, że Saudyjczycy posłuchali prezydenta USA i eksportują więcej ropy pomimo układu z Rosją w OPEC+, który reguluje poziom wydobycia.

Saudyjczycy ślą w świat więcej ropy po wizycie prezydenta USA Joe Bidena. Mają najwyższe wydobycie od kwietnia 2020 roku, czyli wyżu sprzed kryzysu cen ropy wywołanego pandemią. Eksportowali 7,5 mln baryłek dziennie w lipcu w porównaniu z 6,6 mln baryłek w czerwcu.

Bloomberg podał dane o eksporcie ropy z Arabii Saudyjskiej sugerując, że wzrost jest wynikiem większego eksportu do Chin oraz Indii, które wzrosły odpowiednio do 1,65 i 1 mln baryłek dziennie po raz pierwszy od kwietnia 2020 roku. Saudyjczycy nie odpowiedzieli na pytania Bloomberga.

Biden odwiedził w lipcu Rijad, by namawiać na zwiększenie eksportu ropy w celu obniżenia rekordowych cen na stacjach paliw na świecie. Arabia niczego nie zadeklarowała, ale Biały Dom ogłosił, że zwiększy podaż. Dane Bloomberga sugerowałyby, że tak się stało i to pomimo porozumienia naftowego OPEC+ z udziałem m.in. Rosji, która obniża wydobycie wbrew planowi podwyżki o comiesięczne kwoty określone w układzie.

Kwota wzrostu wydobycia w lipcu w całym OPEC+ została ustalona na 648 tysięcy baryłek dziennie. Saudyjczycy zwiększyli eksport o 850 tysięcy baryłek, co nie znaczy, że zwiększyli tak znacznie wydobycie sięgające 11 mln baryłek dziennie i szacowane na maksymalnie 12 mln. Według informacji Kommiersanta wydobycie w Arabii ma wzrosnąć w lipcu i sierpniu o 50 procent, czyli o 250 tysięcy baryłek dziennie. Jednakże kwoty OPEC+ nie są realizowane przez Rosję i kilku innych producentów powodując, że podaż z tej grupy maleje zamiast rosnąć.

Następny szczyt OPEC+ odbędzie się 3 sierpnia. Arabia Saudyjska i Rosja współpracują w ramach tej grupy, ale rywalizują także o rynki zbytu, na przykład w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie dostarczają ropę za pośrednictwem naftoportów w Gdańsku i Kłajpedzie.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

Gra o saudyjską ropę trwa. Polska ma już kontrakty


Powiązane artykuły

Fot. Lądowa farma wiatrowa. Źródło: Freepik.com.

Niemcy płacą miliony przez zastój wiatraków. Winne są sieci przesyłowe

W niemieckim regionie Ostwestfalen-Lippe (OWL) w Niemczech, znanym z licznych farm wiatrowych, koszty niezrealizowanej energii wiatrowej mogą wynieść dziesiątki milionów euro....
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom nie chce płacić Ukrainie, więc Kijów sięgnie po jego aktywa

Naftogaz planuje odzyskać zasądzone blisko siedem miliardów dolarów od Gazpromu. Jako, że rosyjska spółka ich nie zapłaciła Ukraina planuje odzyskać...

Kto wyłoży 100 milionów euro na budowę stacji wodorowych w Polsce?

W Polsce działa obecnie osiem ogólnodostępnych stacji do tankowania wodoru, wybudowanych już przez dwóch głównych graczy, czyli PAK-PCE Stacje H2...

Udostępnij:

Facebook X X X