(Kommiersant/Polskie Radio/Piotr Stępiński)
Jak poinformował Kommiersant sąd w Argentynie zajął 155 mln dolarów oraz aktywa brytyjskich oraz amerykańskich spółek naftowych, które planują wydobycie ropy na Falklandach.
Ponadto sąd zobowiązał je do zaprzestania wszelkich prac poszukiwawczych i wydobywczych. Według sądu spółki pracują na argentyńskich wodach terytorialnych. Decyzja sądu dotyczy następujących firm brytyjskich: Rockhopper Exploration plc, Premier Oil plc, Falkland Oil and Gas Limited oraz amerykańskich: Noble Energy Inc a także Edison International SpA.
Falklandy to archipelag wysp, położony w południowej części Oceanu Atlantyckiego. Obszar dwunasty tysięcy kilometrów kwadratowych zamieszkuje dwa tysiące osób, w większości pochodzenia brytyjskiego. W świetle prawa międzynarodowego jest to brytyjskie terytorium zamorskie. Niewygaszony od 1982 roku konflikt stanowi linię sporu pomiędzy Wielką Brytanią a Argentyną.
Falklandy były ważne dla obu stron z trzech powodów. Po pierwsze wody wokół wysp należą do jednych z najobfitszych łowisk świata. Po drugie na dnie stwierdzono bogate, jeszcze nieeksploatowane złoża ropy naftowej. Wreszcie posiadanie archipelagu znacznie ułatwia formułowanie roszczeń wobec dużego pasa Antarktydy, która wciąż nie jest do końca podzielona. W Wielkiej Brytanii 79% społeczeństwa popierało wojenną politykę Margaret Thatcher, w Argentynie niemal całe społeczeństwo opowiadało się za obroną Falklandów.