W Arizonie powstanie bateryjny magazyn energii dużej mocy

5 marca 2019, 14:30 Alert

AES Corporation będzie odpowiedzialne za dostarczenie i eksploatację magazynu energii o mocy 100 MW oraz pojemności 400 MWh w stanie Arizona w USA. Inwestycja ma na celu pokrycie szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną, lepsze wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz poprawę stabilności oraz elastyczności lokalnego sytemu elektroenergetycznego.

Źródło: AES

Arizona to teren o dużym potencjale słonecznym, co przekłada się na prężny rozwój systemów fotowoltaicznych na tym obszarze. W celu poprawy współpracy elektrowni słonecznych 
z systemem elektroenergetycznym, Arizona Public Service (APS) wybrało firmę AES do dostarczenia 
i zarządzania pracą magazynu energii w jego 20-letnim okresie eksploatacji. Instalacja będzie się opierać o technologię magazynowania stworzoną przez firmę AES we współpracy z niemieckim Siemensem – system Advantion zbudowany głównie na bazie baterii litowo – jonowych. Magazyn ma rozpocząć pracę w czerwcu 2021 roku.

Magazynowanie energii może zastąpić tradycyjne wytwarzanie energii w jednostkach konwencjonalnych w celu zaspokojenia szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną, przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych i maksymalizacji wykorzystania energii odnawialnej – powiedział Andrés Gluski, prezes firmy AES.

Jest to już drugi magazyn w tym stanie USA, którego zarządzaniem zajmuje się firma AES. Od 2017 roku w eksploatacji znajduje się magazyn bateryjny o mocy 4 MW, który może zapewnić zasilanie 
ok. 1000 domów. Budowana instalacja jest częścią większego przedsięwzięcia, którego celem jest zainstalowanie na terenie Arizony 850 MW w magazynach energii oraz 100 MW w panelach fotowoltaicznych do 2025 roku.

Wspomniana inwestycja wpisuje się w światowy trend komercjalnego wykorzystania dużych magazynów energii, które współpracują z odnawialnymi źródłami energii. W tym przypadku, magazyn ładowany jest w okresach dużego nasłonecznienia, a oddaje zmagazynowaną energię 
w szczytach zapotrzebowania na nią np. po zachodzie słońca (stąd wzięło się motto powyższego przedsięwzięcia: Solar after sunset).

Renewable Energy World/AES/Patryk Pietrzak