ARM pomoże spółkom węglowym

31 grudnia 2015, 06:45 Alert
Górnictwo, węgiel

(Rzeczpospolita/CIRE)

W środę doszło do spotkania przedstawicieli spółek węglowych oraz Agencji Rezerw Materiałowych w sprawie uzgodnienia warunków zakupu przez ARM węgla zalegającego na przykopalnianych zwałach.

Przypominamy, że na początku grudnia premier Beata Szydło zapowiedziała, że ARM kupi węgiel znajdujący się na zwałach przy kopalniach, co ma zapewnić spółkom węglowym finansowanie na najbliższe miesiące. Pytany później o te plany minister energii Krzysztof Tchórzewski potwierdził, że badane są możliwości finansowe stworzenia rezerwy strategicznej w postaci surowców takich jak węgiel. Jednocześnie tłumaczył, że ustawa o rezerwach strategicznych daje możliwość tworzenia rezerw, w których może być także ujęty węgiel.

Informacje „Rzeczpospolitej” wskazują na to, że urzeczywistnienie tego planu jest coraz bliższe. Jak pisze dziennik, w środę miało dojść do spotkania przedstawicieli Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego oraz Agencji Rezerw Materiałowych. Celem spotkania było ustalenie warunków umów finalizujących zakup węgla przez ARM.

Według danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu na koniec października br. na zwałach pozostawało 5,9 mln ton węgla. Natomiast łączne zobowiązania spółek węglowych wynoszą ok. 15 mld zł.