Armenia liczy na wsparcie Rosji przy rozwoju sektora atomowego

20 października 2015, 12:45 Alert

(Arka/Patrycja Rapacka)

Jak podaje agencja prasowa Arka, Armenia nie zrezygnuje z planów budowy nowej elektrowni atomowej pomimo faktu, że rząd przygotowuje się już do przedłużenia żywotności jednostki atomowej zlokalizowanej w Metsamor. O planach armeńskiego rządu poinformowało ministerstwo energii i zasobów naturalnych 19 października 2015 roku.

W modernizacji elektrowni ma pomóc Armenii Federacja Rosyjska. Rosja ma udzielić Armenii kredytu w wysokości 270 milionów dolarów oraz 30 milionów dolarów stanowiących dotację do budżetu na rzecz modernizacji elektrowni atomowej w Metsamor, która ma być ukończona w 2026 roku. Według dwóch umów sygnowanych przez przedstawicieli Rosji i Armenii w 2014 roku, środki mają być przydzielone na 15 lat z oprocentowanie w wysokości 3 procent w skali roku. Umowy przewidują też, że kredyt może być dostarczony w rublach.

Władze Armenii podkreślają w swoich wypowiedziach, że ich kraj nie ma obecnie alternatywy dla energii jądrowej. Z drugiej strony spowolniony jest proces budowy nowej jednostki ze względu m.in. na wątpliwości odnośnie dalszego rozwoju energii atomowej w kraju i na świecie. Powodem dyskusji na ten temat atomu w Armenii jest awaria elektrowni atomowej w Japonii oraz fakt, że wiele państw rezygnuje całkowicie z tego rodzaju źródła energii elektrycznej, np. Niemcy.

Elektrownia Metsamor produkuje obecnie 40 procent energii elektrycznej dla Armenii. Jednostka znajduje się 30 kilometrów na zachód od Erywania, został zbudowany w 1970 roku. Wiceminister energetyki Armenii Areg Galstyan powiedział, że budowa dwóch nowych bloków energetycznych o mocy 600 MW każdy, zwiększyłaby niezależność energetyczna Armenii z poziomu 50 procent do 70.