– Od kilku miesięcy Agencja Rozwoju Przemysłu realizuje nową koncepcję wspierania innowacyjności i przemysłu. Wybieramy poszczególne branże, firmy i szukamy takich rozwiązań, gdzie my jako agencja, będąca spółką akcyjną możemy realizować projekty warte wsparcia. Chcemy, aby było to inwestycje biznesowe, a z drugiej strony służące rozwojowi gospodarki. Doszliśmy do wniosku, że lepiej zrobić mniej, a skuteczniej, niż kilka rzeczy naraz bez spodziewanego efektu – podkreślił Michał Szaniawski, który w imieniu Agencji Rozwoju Przemysłu podpisał list intencyjny w sprawie współpracy na rzecz rozwoju innowacyjności polskiego przemysłu z Politechniką Warszawską.
Agencja Rozwoju Przemysłu chce zintensyfikować współpracę z wyższymi uczelniami. We wtorek podpisała list intencyjny z Politechniką Warszawską. To kolejna, po Wojskowej Akademii Technicznej i Uniwersytecie Śląskim, wyższa uczelnia, z którą ARP będzie chciało współdziałać na rzecz rozwoju innowacyjności polskiego przemysłu.
– Wybieramy kolejne branże, w których staram się budować kompetencje i zdobywać merytorycznych partnerów i realizować nasze działania. Jednym z pierwszych tematów, jakimi się zajęliśmy dotyczy automatyki i robotyki oraz technologii kosmicznych. Naturalną konsekwencją takiego kierunku jest współpraca z najlepszą uczelnią techniczną w Polsce – Politechniką Warszawską i wiodącym wydziałem jakim jest Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa – mówił Michał Szaniawski, wiceprezes ARP.
Zawarte porozumienie to element szerszego planu ARP kooperacji przy technologiach kosmicznych. – W ramach naszych prac w ramach wspierania sektora technologii kosmicznych, zidentyfikowawszy potrzebę wspierania rozwoju i kształcenia kadr w tym zakresie. Nasze spotkanie i podpisanie umowy jest jednym z elementów tego planu. Mamy nadzieje, że współpraca z Politechniką będzie dużo szersza i uda się przekuć zawarte porozumienie w konkretne projekty – zaznaczył wiceprezes Szaniawski.
– W ramach porozumienia ARP obejmuje również patronatem Studenckie Koło Astronautyczne działające przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa. Jest to największe koło studenckie w Polsce, które jako jedyne w kraju doprowadziło do wyniesienia satelity na orbitę (PW-SAT). Aktualnie studenci zaangażowani są w prace nad kolejnym projektem (PW-SAT2). Jest to elita elit – zaznaczył wiceprezes Szaniawski.
Po wiceprezesie Szaniawskim głos zabrał prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej. -Wciąż jeszcze Polska jest postrzegana jako kraj, który nie ma możliwości tworzenia nowych technologii, które mają podwójne zastosowanie. Zarówno w sektorze wojskowym, ale i cywilnym, społecznym w gospodarce czy przy eksploracji – mówił prof. Szmidt. Rektor odniósł się także do obecnych relacji między nauką a biznesem. – Porozumienie dzisiaj zawarte sprowadza się sprowadza się do tego, że potężna agenda rządowa będzie wspierała wysiłki wkładane przez naszą Politechnikę. Często jako uczelnia czujemy się osamotnieni – mówił Szmidt.
-Oczekuje się od nas wprowadzania innowacji, produktów. Uczelnie jednak tego nie zrobią. Ich zadaniem jest kształcenie i budowanie wizji rozwojowych, wymiany wiedzy i doświadczeń. My jednak nie zrobimy produktu. Nie mamy bowiem takich potencji. Możemy go jednak stworzyć wspólnie przy wsparciu takich instytucji, jak ARP. Ścisła współpraca obu sektorów i sprawny przepływ technologii do przemysłu to sposób na zdynamizowanie polskiej gospodarki i zwiększenie jej innowacyjności. To od agend rządowych będzie zależeć czy zgromadzony przez nas potencjał będzie wykorzystany czy nie. 4 lata temu podpasywaliśmy porozumienie globalne z Agencją Rozwoju Przemysłu. Tym razem mam nadzieje, że obecnie zawarta umowa przyniesie wymierne korzyści – zakończył prof. Szmidt.
Na zakończenie uroczystości, głos raz jeszcze zabrał wiceprezes Szaniawski. – Od przedstawicieli uczelni oraz kół naukowych mogliśmy dzisiaj usłyszeć, że projekty realizowane na uczelni wspierają głównie firmy z zagranicy, które rozumieją potrzeba współdziałania i współfinansowania. Mam głębokie przekonanie, że my już także dojrzewamy. Jednym z elementów wsparcia przez ARP technologii kosmicznych są działania edukacyjne i marketingowe, mające pokazywać, że technologie kosmiczne to nie jest wydatkowanie na wyimaginowane projekty, a jest to realny biznes i realne wspieranie naszej gospodarki.
Przypomnijmy, że Agencja Rozwoju Przemysłu już w maju br. podpisała porozumienie o współpracy ze Związkiem Pracodawców Sektora Kosmicznego. Współpraca ma na celu działania na rzecz rozwoju kadr polskiego sektora technologii kosmicznych, w szczególności poprzez organizację staży, szkoleń i warsztatów. Priorytetem są działania promujące polski sektor kosmiczny w kraju i za granicą.
– Agencja Rozwoju Przemysłu otwiera się także dla studentów uruchamiając programy stażowe. Program stażowy adresowany jest dla młodej kadry inżynierskiej, a więc dla absolwentów na poziomie licencjackim i magisterskim, którzy tworzą pierwszą grupę, doktoranci to kolejna grupa do których skierowany jest ten program. Staże będą odbywać się w polskich firmach sektora kosmicznego. Podpisaliśmy stosowane porozumienie ze związkiem pracodawców sektora kosmicznego, który zrzesza 46 firm. W pierwszej kolejności to związek przeprowadzi nabór zainteresowanych przyjęciem na staż pracodawców. Mówimy o 12 stażach na pół roku. To wystarczająco długo, aby pozyskać właściwe kompetencje, a jednocześnie to na tyle dużo czasu, aby określić czy dany stażysta nadaje się do dalszego zatrudnienia. Myślimy o kompleksowym rozwiązaniu, tak aby absolwenci mogli kontynuować swoje staże na poziomie europejskim, w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Konkurs rusza od 2 września -mówił Paweł Pacek, wicedyrektor biura rozwoju innowacji w Agencji Rozwoju Przemysłu.
Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej jest najstarszą i jedną z największych instytucji edukacyjnych w Polsce oferującą wyższe wykształcenie z zakresu lotnictwa i energetyki, a zakres działalności naukowej i badawczej Wydziału, uwzględnia bieżące potrzeby i przyszłe kierunki rozwoju przemysłu. Z kolei ARP działa na rzecz rozwoju innowacyjności w polskim przemyśle, a jednym z kluczowych elementów tego rozwoju jest wytworzenie kreatywnego i zaangażowanego kapitału ludzkiego.