AktualnościBezpieczeństwoSurowce

Agencja Rozwoju Przemysłu i NITROERG wspólnie zbadają możliwość produkowania materiałów wybuchowych w Polsce

Podpisanie listu intencyjnego między Agencją Rozwoju Przemysłu i NITROERG. Na pierwszym planie Robert Kropiwnicki, wiceminister aktywów państwowych, wiceminister aktywów państwowych. Fot: Marcin Karwowski/BiznesAlert.pl

Agencja Rozwoju Przemysłu i NITROERG podpisały list intencyjny w zakresie rozbudowany polskich kompetencji w zakresie materiałów budowlanych. Zbadają możliwość produkcji w Polsce pentrytutu i hexogenu, które są wykorzystywane m.in. w górnictwie. W przypadku zaistnienia szczególnej potrzeby, mogą być przekazane do sektora obronnego.

W Agencji Rozwoju Przemysłu doszło do podpisania listu intencyjnego między ARP, a NITROERG, największym w Polsce producentem materiałów wybuchowych. Dotyczy rozbudowy polskich kompetencji, w zakresie materiałów wybuchowych. W konferencji udział bierze m.in. wiceminister obrony narodowej i Robert Kropiwnicki, wiceminister aktywów państwowych.

Dokument podpisali Michał Dąbrowski, prezes ARP i Marek Mrówczyński, prezes NITROERG. Spółki zamierzają przeanalizować możliwość inwestycji wysokoenergetycznych materiałów wybuchowych (pentrytu i heksogenu), które mogą być wykorzystane do celów cywilnych. Pierwszeństwo produkcji będzie miało NITROERG.

– W szczególnych przypadkach produkty będą mogły być dostarczane do sektora obronnego. APR wspiera rozwój służących Polsce i polskim przedsiębiorcom nowoczesnych rozwiązań technologicznych – powiedział prezes Michał Dąbrowski.

– NITROERG produkuje głównie dla branży cywilnej, materiały mają częściowo podwójne zastosowanie, ale to sektor cywilny jest głównym beneficjentem – powiedział prezes Mrówczyński.

– Wierzę, że połączenie zasobów wiedzy i doświadczenia specjalistów ARP i NITROERG, umożliwi szybkie zwiększenie możliwości produkcyjnych materiałów wybuchowych na polski rynek cywilny. Dzięki temu zapotrzebowanie polski kopalni czy firm budowlanych będzie pokrywane z własnej produkcji. Synergia jest kluczem do sukcesu – podkreślił wiceminister Robert Kropiwnicki.

– Przez lata pentryt i hexogen były sprowadzane do Polski. Ważne jest by był produkowany u nas w kraju, wpłynie to na bezpieczeństwo łańcucha dostaw – dodał.

Pentryt wykorzystywany jest przy produkcji lontów i zapalników. Produkcja w Polsce zwiększy bezpieczeństwo łańcucha dostaw w górnictwie.

Marcin Karwowski

Państwo Środka korzysta z mądrości Sun Tzu by wygrać w surowcowej wojnie z Zachodem


Powiązane artykuły

Marosz Szefczovicz. fot. COP24

KE i Ukraina wstępnie zgadzają się na nową umowę handlową

Komisarz ds. handlu Marosz Szefczovicz ogłosił w poniedziałek, że Komisja Europejska i Ukraina wstępnie porozumiały się w sprawie nowej umowy...
Szyb górniczy. Fot. KGHM

KGHM zbuduje trzy nowe szyby górnicze w Zagłębiu Miedziowym

KGHM wybuduje trzy nowe szyby górnicze na terenie Zagłębia Miedziowego. Gigant miedziowy rozpoczyna prace polegające na rozpoznaniu geologiczno-hydrologicznym projektów GG-2...

Dwa polskie eksperymenty zostały przeprowadzone w kosmosie

Misja Ignis została zrealizowana w ponad 20 procentach. Przeprowadzono dwa z zaplanowanych eksperymentów, oba zostały zgłoszone przez polskie uczelnie. Pierwszy...

Udostępnij:

Facebook X X X