Moskwa: Budowa pierwszego reaktora jądrowego w Polsce do 2033 roku jest realna

13 września 2022, 13:15 Alert

Zgodnie z programem Polskiej Energetyki Jądrowej, Polska planuje budować nowoczesne reaktory typu PWR (pressurized water reactor – red.). Do 2040 roku zakłada się, że w 2033 roku uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy około 1-1,6 GW. Minister Moskwa, zapytana czy rok 2033-2035 nie jest zagrożony, jeśli chodzi o powstanie tej elektrowni, odpowiada, że rok 2033 nadal jest terminem realistycznym do uruchomienia elektrowni atomowej, a rok 2026 do rozpoczęcia budowy. 

Anna Moskwa. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska.
Anna Moskwa. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska.

Konkretna oferta amerykanów

Pod koniec sierpnia prezes Westinghouse, Patrick Fragman informował, że amerykańska oferta w sprawie atomu powinna trafić do rządu polskiego na dniach. Wskazywał wówczas, że będzie ona całościowa i kompletna. Nie tylko z częścią technologiczno-przemysłową, ale także z finansową. W poniedziałek ministerstwo klimatu i środowiska podało, że ambasador USA w Polsce, Mark Brzeziński oraz prezes Westinghouse Polska, Mirosław Kowalik przekazali minister klimatu i środowiska raport koncepcyjno-wykonawczy w zakresie współpracy w obszarze cywilnej energetyki jądrowej podczas spotkania w Warszawie.

– Wczorajsza oferta to jest podsumowanie 18 miesięcy współpracy ze stroną amerykańską. W 2020 roku została podpisana umowa międzyrządowa polsko-amerykańska. I tam w tej umowie postanowiliśmy wspólnie planować polską energetykę jądrową, w tym przygotować dokumentację do decyzji środowiskowej. Po tych 18 miesiącach został złożony wczoraj raport, który podsumowuje tę współpracę – mówi Anna Moskwa.

Czas do namysłu dla rządu

Dokument złożony przez amerykanów liczy około trzech tysięcy stron i jest inaczej skonstruowany niż dokument francuski czy koreański jednak żaden z tych dokumentów nie jest ofertą wiążącą. – Żaden z nich nie jest taką wiążącą ofertą biznesową. Natomiast każdy z nich będzie podlegał analizie. Według umowy polsko-amerykańskiej, rząd ma 30 dni na analizę tego podsumowania, współpracy i decyzję, co dalej ze współpracą polsko-amerykańską, jeśli chodzi o atom – dodaje szefowa klimatu.

W październiku 2021 roku wstępną, niewiążącą ofertę budowy od czterech do sześciu reaktorów EPR złożył francuski EDF. W kwietniu 2022 roku ofertę techniczną i finansową na sześć reaktorów APR1400 złożył koreański KHNP.

Polska musi zdecydować się na jedną technologię, jeżeli chodzi o budowę elektrowni atomowej. Jeżeli chodzi o sam atom to 65 procent kosztów w całym budżecie, to koszty inne niż technologia, czyli główny wykonawca, projektowanie, cały łańcuch dostaw. To pokazuje, że poza decyzją o technologii, jest wiele innych równie ważnych decyzji na wybór pozostałych uczestników procesu. – Nie ma państwa, nie ma firmy, która by wykonała jakąkolwiek elektrownię atomową samodzielnie na świecie. I nasz projekt też będzie się odbywał w ten sam sposób – powiedziała Moskwa.

Polska Agencja Prasowa/Wojciech Gryczka