AlertAtomEnergetyka

Posłowie sprawdzą co dalej z atomem z Korei w Polsce, a rząd negocjuje z Seulem

Elektrownia jądrowa Shin-Kori w Busan. Korea Południowa. Fot. KHNP.

Elektrownia jądrowa Shin-Kori w Busan. Korea Południowa. Fot. KHNP.

Los projektu elektrowni jądrowej z Korei w Polsce ma być przedmiotem obrad sejmowej komisji ds. energii, ale już teraz toczą się rozmowy z Koreańczykami, które mogą mieć drugie dno, czyli dalsze negocjacje polonizacji technologii KHNP.

Polityka Insight podała, że projekt elektrowni jądrowej w Pątnowie ma zostać zamrożony. Rząd i Polska Grupa Energetyczna miały o tym poinformować ZE PAK, partnera prywatnego tego przedsięwzięcia zakładającego budowę co najmniej dwóch reaktorów APR1400 w technologii koreańskiego KHNP.

Minister aktywów państwowych spotkał się 19 czerwca z delegacją Korei Południowej. Chociaż oficjalny komunikat odnosi się do współpracy zbrojeniowej, szczególnie w odniesieniu do czołgów K2, to nieoficjalnie można usłyszeć, że była to także okazja do rozmów o atomie.

Polakom zależy na polonizacji technologii KHNP obiecywanej przez Seul. Jednakże jest ona przedmiotem sporu z amerykańskim Westinghouse oraz Departamentem Energii USA, które utrzymują, że taki transfer technologii wymaga zgody Waszyngtonu. Koreańczycy nie uznają tej interpretacji.

Jednak Polacy nie chcą angażować się w projekt na poważnie przed rozstrzygnięciem tego sporu z partnerem pierwszej lokalizacji atomu na Pomorzu realizowanego przez Polskie Elektrownie Jądrowe, Bechtel i Westinghouse, ale czekającym wciąż na umowę o budowie.

Według deklaracji sprzed zmiany władzy w Polsce pierwszy reaktor z Korei mógłby stanąć w 2035 roku. Pierwotnie atom z USA miałby mieć pierwszy reaktor na Pomorzu gotowy w 2033 roku, ale nowa władza mówi o 2035 roku. Program Polskiej Energetyki Jądrowej zakłada budowę 6-9 GW atomu do 2043 roku.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Czy Polska powinna zaorać atom z Korei?


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X