AtomEnergetyka

Tchórzewski: Polska musi się zdobyć na atom

Minister Energii,Krzysztof Tchórzewski, Fot. Ministerstwo Energii , Źródło: Twitter

Minister Energii,Krzysztof Tchórzewski, Fot. Ministerstwo Energii , Źródło: Twitter

Energia atomowa oznacza produkcję bezemisyjnej energii elektrycznej; Polska musi się zdobyć na atom – powiedział w wywiadzie dla sobotniego “Super Expressu” minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Kierunek wyznacza polityka unijna

Minister zaznaczył, że “przy dzisiejszych zasobach można powiedzieć, że mamy zapewnione bezpieczeństwo energetyczne”, “efektywność przemysłu wzrasta”, a “wielu przedsiębiorców udoskonala urządzenia energooszczędne”. Przypomniał również, że pierwszego stycznia została uruchomiona nowa elektrownia w Kozienicach. Tłumaczył, że jednocześnie “rośnie zapotrzebowanie na energię elektryczną”. Jego zdaniem “to zapotrzebowanie jesteśmy w stanie wypełnić nowymi mocami”.

“Paliwo energetyczne to wymóg naszych partnerów z Komisji Europejskiej, którzy mogliby w ten sposób rozliczać nas za średnią emisję” – wyjaśnił Tchórzewski dodając, że “energia atomowa oznacza produkcję bezemisyjnej energii elektrycznej”. “Kierunek jest taki, Polska musi się zdobyć na atom” – uważa minister.

Transformacja energetyczna bez rewolucji

Tchórzewski dopytywany o ewentualną przebudowę polskiego systemu energetycznego odpowiedział, że chodzi o zastępowanie innymi źródłami energii “energetyki węglowej, która się zużyje”. Minister wyjaśnił, że “w energetykę węglową zostały zainwestowane w Polsce duże pieniądze”. “Gdybyśmy tak szybko dokonali transformacji energetyki, jak niektórzy oczekują, to cena energii elektrycznej znacząco by wzrosła” – tłumaczył. “Dlatego wymiana energetyki węglowej musi postępować ewolucyjnie” – dodał.

Lotos nie zniknie z rynku

Pytany, czy list intencyjny dotyczący połączenia spółek PKN Orlen oraz Lotos oznacza pełną fuzję odpowiedział, że “obie firmy połączyły się ze sobą w zakresie kapitałowym” i mają “wspólną politykę związaną z dystrybucją i z produkcją paliw”. “Taką decyzję wymusiła coraz większa konkurencyjność firm paliwowych działających na rynku UE” – dodał.

Minister pytany, czy Lotos “zniknie z rynku” powiedział, że “w najbliższym czasie nie zanosi się na to”. Dopytywany “w jakim czasie nastąpi efekt fuzji” spółek wyjaśnił, że “na tę chwilę nie jest to programowane”.

Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

Terminal LNG Energos-Force. Fot. Energos

Niemcy oddają pływający terminal LNG

Rząd federalny zdecydował wynająć pływający terminal LNG “Energos Force” do innego kraju w południowej Europie. Jednostka obrała kurs na Gibraltar....

Mobilna platforma wiertnicza uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego

Platforma samopodnośna uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego. Zmarły cztery osoby, ponad 20 uratowano, a trzy kolejne są poszukiwane. Do akcji...

Europa dwóch prędkości w energetyce. Węgry-Słowacja kontra reszta

Węgry pozostają największym importerem rosyjskiego gazu w UE i sprzeciwiają się unijnym planom odejścia od rosyjskich surowców do 2028 roku....

Udostępnij:

Facebook X X X