AlertAtomEnergetykaGaz.Węgiel. energetyka węglowa

PIE: Atom da gospodarce Polski więcej niż gaz czy węgiel

Reaktory jądrowe dla Polski w raporcie PIE. Fot. Wojciech Jakóbik.

Reaktory jądrowe dla Polski w raporcie PIE. Fot. Wojciech Jakóbik.

Polski Instytut Ekonomiczny zakłada w nowym raporcie, że w Polsce może powstać nawet 9,9 GW energetyki jądrowej, która może dać dodatkowy procent wzrostu Produktu Krajowego Brutto i wartość dodaną w gospodarce wyższą niż elektrownie gazowe czy węglowe.

PIE szacuje, że atom mógłby wówczas zapewnić nawet 38,4 procent energii w 2042 roku zapewniając do 40 tysięcy miejsc pracy w półwieczu pracy reaktorów przy udziale 70 procent kapitału krajowego. Instytut ocenia, że atom ma większą wartość dodaną dla gospodarki o 285 procent w stosunku do elektrowni gazowych i 33 procent do węglowych.

– Według uśrednionego scenariusza PIE końcowy koszt budowy dwóch elektrowni jądrowych może wynieść ok. 184 mld PLN. Jest on zbliżony do średniego kosztu inwestycji jądrowych na świecie w ostatnich latach (199 mld PLN). Ostateczny koszt inwestycji w energetykę jądrową zależy od licznych czynników w tym wyboru technologii, opóźnień przy budowie i wyborze sposobu finansowania – szacuje PIE. – Do końca 2021 roku wybudowanych lub w trakcie realizacji było 6 elektrowni opartych na reaktorach AP100027 (w Chinach, Korei Południowej, USA), 10 elektrowni z reaktorami APR1400 (Korea Południowa, Zjednoczone Emiraty Arabskie) i 6 elektrowni z technologią EPR (Finlandia, Francja, Chiny, Wielka Brytania). Najmniejszymi opóźnieniami w realizacji wykazywały się elektrownie oparte na technologii APR1400 – średnio niewiele powyżej 3 lat. W przypadku reaktorów AP1000 i EPR średnie opóźnienie w realizacji inwestycji wynosi już powyżej 5 lat. Także w przypadku dodatkowych kosztów najlepiej wypada koreańska spółka KHNP – średnio dla reaktorów APR1400 były one o 17 procent wyższe od pierwotnie planowanych, podczas gdy dla AP1000 87 procent, a dla reaktorów EPR – 116 procent.

Budowa sześciu bloków jądrowych zgodnie z górnymi widełkami Programu Polskiej Energetyki Jądrowej zakładającej 6-9 GW atomu w 2043 roku miałaby dać dodatkowy wzrost gospodarczy o 1 procent PKB. PIE zakłada, że mogłoby powstać nawet 9,9 GW energetyki jądrowej w Polsce dając roczną produkcję energii na poziomie 81 TWh przekładających się na 46,2 procent zapotrzebowania w 2021 roku (174,4 TWh), ale wówczas będzie prawdopodobnie wyższe zgodnie z prognozami resortu klimatu i środowiska RP zakładającymi 204 TWh w 2040 i – według PIE – 210 TWh w 2043 roku. Wtedy atom zapewniłby od 25,6 (6,6 GW) do 38,4 procent (9,9 GW) rocznego zapotrzebowania w 2043 roku.

Według Instytutu 9,9 GW to górny pułap mocy bloków jądrowych możliwy przy zastosowaniu jednej z dwóch opcji oferowanych przez francuski EDF i reaktor EPR 1650. Najmniej mocy zapewni sześć reaktorów AP1000 od Westinghouse, czyli 6,7 GW.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Nadchodzi atomowy październik


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X