AlertAtomBezpieczeństwoEnergetykaŚrodowisko

Jest jeszcze czas przed pogrzebem atomu w Niemczech. Apel MAE i protest z udziałem Polaków

Elektrownia jądrowa Isar. Fot. Wikimedia Commons.

Elektrownia jądrowa Isar. Fot. Wikimedia Commons.

Prezes Międzynarodowej Agencji Energii Fatih Birol uznał, że po zakończeniu wojny na Ukrainie kraje sprzeciwiające się energetyce jądrowej „będą musiały usiąść i zająć się poważną samokrytyką”. Jego zdaniem atom jest niezbędny, a jego porzucenie to błąd strategiczny. Podobnie myślą aktywiści z Polski udający się na symboliczny pogrzeb atomu w Niemczech.

Birol uznał na konferencji Science Po Paris, że obecny kryzys energetyczny wynika z dwóch błędów strategicznych w Europie. Pierwszym miał być „chłód” Brukseli względem energetyki jądrowej, a drugim „wkładanie wszystkich jajek do jednego koszyka, to znaczy Rosji”, w odniesieniu do zależności od gazu rosyjskiego.

– Pamiętam wiele dyskusji z rządzem niemieckim i wielu ludzi zainteresowanych tezą, która głosiła, że nawet w czasie zimnej wojny Rosja nie odcinała dostaw gazu – powiedział Birol cytowany przez Euractiv.com. – Kiedy kurz opadnie po inwazji Rosji na Ukrainie, rządy europejskie, a szczególnie niektóre z nich – będą musiały usiąść i dokonać poważnej samokrytyki ich polityki energetycznej – ocenił Birol.

Spadek podaży energii z atomu zwiększa zależność Niemiec od energetyki gazowej. Berlin przedłużył pracę ostatnich reaktorów jądrowych do połowy kwietnia. Potem zamierza je wyłączyć na dobre. Birol przypomniał, że kryzys energetyczny trwa, a obrońcy atomu chcą przedłużenia jego pracy o kolejne lata.

15 kwietnia w Niemczech polska organizacja FOTA4CLIMATE przeprowadzi razem z aktywistami z innych krajów protest w obronie ostatnich reaktorów jądrowych Isar 2, NEckarwestheim 2 oraz Emsland.

EurActiv.com/Wojciech Jakóbik

Radomski: Polska wycofała się z marszu do pułapki gazowej (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Rekordowe upały w Europie. ONZ: trzeba nauczyć się z nimi żyć

W Europie zanotowano fale upałów. Portugalia walczy z pożarami, a Holandia i Belgia wdraża rozwiązania mające ulżyć mieszkańcom. Rzeczniczka WMO...

Delfin obroni Bałtyk. Zwodowano okręt, który wykryje sabotażystów

We wtorek w Gdańsku odbyła się uroczystość chrztu i wodowania pierwszego z serii okrętu rozpoznania radioelektronicznego dla polskiej Marynarki Wojennej...

Polska czasowo przywraca kontrole na granicy z Niemcami i Litwą

Premier Donald Tusk zapowiedział, że od 7 lipca Polska przywraca czasowe kontrole na granicach z Niemcami i Litwą. Oficjalnym powodem...

Udostępnij:

Facebook X X X