Spółka od atomu na Pomorzu wdraża innowacje cyfrowe, by lepiej nim zarządzać

27 maja 2024, 10:45 Alert

Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zakończyły wdrażanie oprogramowania SAP służącego do zarządzania procesami. Innowacja ma wzmocnić kompetencje spółki w obszarach zarządzania majątkiem, finansami i zasobami ludzkimi przy budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Polskie Elektrownie Jądrowe zaznaczają, że zarządzanie kluczowymi procesami biznesowymi spółki zostało oparte na specjalistycznych narzędziach oferowanych przez pakiet oprogramowania typu ERP (Enterprise Resource Planning) SAP S/4HANA. Wykorzystanie wiodących narzędzi w zakresie oprogramowania i cyfryzacji wzmacnia bezpieczeństwo prowadzenia strategicznej w skali kraju inwestycji polegającej na realizacji projektu pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Wybór określonych rozwiązań wynika z potrzeby optymalizacji wykorzystywanych dotychczas systemów IT i zapewnia efektywność procesów korporacyjnych – czytamy w komunikacie.

– Decyzja o wyborze pakietu SAP S/4HANA podyktowana została potrzebą zapewnienia nowoczesnego narzędzia do prowadzenia codziennych operacji biznesowych, realizacji obowiązków sprawozdawczych oraz dostarczania na bieżąco informacji o charakterze zarządczym stanowiących podstawę do podejmowania decyzji. Kluczowe procesy w spółce muszą odbywać się w bezpiecznym środowisku IT i być elastyczne. Oznacza to, że powinny nadążać za zmieniającymi się uwarunkowaniami oraz międzynarodowym charakterem naszej inwestycji. To wdrożenie daje stabilną podstawę do rozwoju,a innowacyjność wynikająca z nowego modelu public cloud pozwoli w nowoczesny sposób zarządzać spółką. Wykorzystanie najwyższej klasy oferowanych przez SAP funkcjonalności obniża koszty eksploatacji systemu przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa danych i pozwala ustandaryzować kluczowe procesy biznesowe w spółce Polskie Elektrownie Jądrowe. Oprogramowanie wspiera ponad 600 modelowych procesów, spośród których spółka może wybrać funkcje najbardziej dopasowane do potrzeb biznesowych firmy. Wybór modelu public cloud redukuje potrzebę inwestycji we własną infrastrukturę IT i daje elastyczność w doborze partnerów utrzymaniowych systemu – tłumaczy Wojciech Rosiński, dyrektor pionu finansowego Polskich Elektrowni Jądrowych.

– Rozwiązania i systemy SAP wspierają cele, jakie stoją przed Polskimi Elektrowniami Jądrowymi, pozwalając realizować je w sposób, który zapewnia optymalizację kosztów i utrzymanie najwyższych standardów zarządczych. Jesteśmy niezwykle dumni, że możemy wspierać jeden z najważniejszych projektów inwestycyjnych o znaczeniu strategicznym w historii Polski, odgrywający kluczową rolę w kształtowaniu bezpiecznej i zrównoważonej przyszłości energetycznej naszego kraju – podkreśla Piotr Ferszka, prezes SAP Polska.

Dostawcą oprogramowania biznesowego ERP jest SAP, niemieckie przedsiębiorstwo informatyczne założone w 1972 roku. To pierwsze wdrożenie oprogramowania SAP S/4HANA i SAP SuccessFactors w modelu Public Cloud w Polsce. PEJ przeprowadziły je z firmą All-for-One oraz przy wsparciu SAP Polska w osiem miesięcy. System oferuje gotowe procesy, które wymagają jedynie dostosowania do procesów korporacyjnych w firmie, a samo prowadzenie projektu i tworzenie dokumentacji jest wspierane przez nowoczesne, przeznaczone do tego narzędzia.

PEJ to spółka odpowiedzialna za przygotowania i budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej o mocy 3750 MWe. Obiekt powstanie w gminie Choczewo w technologii AP1000 od amerykańskiego Westinghouse.

Polskie Elektrownie Jądrowe / Jędrzej Stachura

Opóźnienie budowy elektrowni jądrowej to zła informacja. Spięcie