Jakóbik: Trzy oferty na atom w Polsce i jeden faworyt (WIDEO)

22 czerwca 2022, 07:20 Atom

Polska nie wybrała jeszcze partnera zagranicznego Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, ale jest jeden faworyt. – Na stole są już oferty z Francji i Korei Południowej, czekamy nadal na ofertę USA i to Amerykanie w mojej opinii są faworytami – mówi redaktor naczelny BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik w rozmowie z MarketNews24. 

Wojciech Jakóbik. Źródło: MarketNews24
Wojciech Jakóbik. Źródło: MarketNews24

– Te trzy oferty będą równie atrakcyjne z punktu widzenia technologii. Koreańczycy budują w zaplanowanym czasie, chcą transferować do Polski technologię, a więc za dekadę Polacy mogliby budować własne elektrownie. Francuzi oferują szerokie zaangażowanie w polską gospodarkę. Natomiast Amerykanie nie odsłonili jeszcze wszystkich kart, ale wstępnie deklarują, że również zaangażują się w rozwój naszej gospodarki. To Amerykanie jako jedyni proponują zaangażowanie instytucji finansowych z USA w realizacje polskiego programu jądrowego.

– O największej atrakcyjności oferty amerykańskiej może przesądzić zaangażowanie nie tylko biznesowe, ale także polityczne dotyczące bezpieczeństwa militarnego – dodaje Wojciech Jakóbik. Polska ma wybrać partnera technologicznego i finansowego w drugiej połowie 2022 roku. Chce mieć pierwszy reaktor w 2033 roku i 6-9 GW atomu do 2043 roku.