AlertAtomEnergetyka

Atom może posłużyć do produkcji ciepła i wodoru

fot. Pixabay

„Energia jądrowa to nie tylko produkcja elektryczności. Może być wykorzystywana również do kogeneracji, produkcji wodoru czy ciepła przemysłowego” – powiedział współprzewodniczący grupy ds. rozwoju infrastruktury jądrowej IFNEC Alex Burkart 24 września 2019 r. w siedzibie Ministerstwa Energii, otwierając międzynarodowe seminarium „Nuclear Energy Beyond Electricity”. To odbywające się w Warszawie wydarzenie, jest organizowane przez Ministerstwo Energii i organizację Międzynarodowych Ram Współpracy dla Energetyki Jądrowej (International Framework For Nuclear Energy Cooperation – IFNEC).

W trakcie seminarium przedstawiono możliwości zastosowania energii powstającej z rozszczepienia jąder atomu, nie tylko do produkcji prądu elektrycznego. Czołowi eksperci, m.in. z USA, Chin, Japonii czy Rosji, omawiali innowacyjne rozwiązania z zakresu kogeneracji jądrowej, produkcji wodoru czy też możliwości wykorzystania mikroreaktorów, tam gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej.

Zastosowanie energii jądrowej w nowych dziedzinach, jak np. ciepłownictwo czy transport, spowodowałoby mniejsze wykorzystanie paliw kopalnych, co wpłynęłoby na obniżenie poziomu emisji dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń, a w konsekwencji przyczyniłoby się do ochrony klimatu. Perspektywy rozwoju branży jądrowej w tym kierunku dostrzega np. Departament Energii USA, który przyznał w tym miesiącu dofinansowanie w wysokości 15 milionów dolarów dla projektów wykorzystujących energię jądrową m.in. do produkcji wodoru, który może być paliwem przyszłości.

W seminarium „Nuclear Energy Beyond Electricity” uczestniczą eksperci z 10 krajów świata. Drugiego dnia, tj. 25 września, odwiedzą Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku, gdzie zapoznają się m.in. z funkcjonowaniem reaktora Maria i zobaczą jak wygląda produkcja radiofarmaceutyków, wykorzystywanych w medycynie nuklearnej.

IFNEC to organizacja międzyrządowa utworzona w 2006 r. z inicjatywy Stanów Zjednoczonych. Polska przystąpiła do niej w 2007 r. Obecnie w jej pracach uczestniczy 69 podmiotów: 34 kraje członkowskie, 31 państw-obserwatorów oraz 4 organizacje międzynarodowe. IFNEC stanowi forum współpracy państw zaangażowanych we wsparcie rozwoju pokojowych zastosowań bezpiecznej i efektywnej energetyki jądrowej.

Ministerstwo Energii

Stępiński: Ciepło z atomu dla Polaków? To możliwe, ale drogie


Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...

Udostępnij:

Facebook X X X