Ekolodzy z Polski będą bronić atomu w Niemczech

23 grudnia 2019, 07:00 Alert
Zapowiedź protestu. Grafika: FOTA4CLIMATE
Zapowiedź protestu. Grafika: FOTA4CLIMATE

FOTA4Climate jedzie do do Niemiec, by domagać się wprowadzenia przez UE zakazu zamykania sprawnych elektrowni jądrowych – informuje organizacja.

Protest w Philippsburgu

29 grudnia w miejscowości Philippsburg w Badenii Wirtembergii (25 km na północ od Karlsruhe) polscy aktywiści ekologiczni z FOTA4Climate w towarzystwie „atomowych misiów polarnych” – symboli atomu przyjaznego dla środowiska, będą protestować przeciwko zamykaniu sprawnie działającej elektrowni jądrowej w tej miejscowości. Bezprecedensowa akcja polskich aktywistów ma zwrócić uwagę na szkodliwe dla klimatu konsekwencje tej decyzji oraz konieczność podejmowania pragmatycznych działań ponad narodowymi czy politycznymi ambicjami.

Atom redukuje emisje gazów cieplarnianych

Atom jest stabilną, bezpieczną i ekologiczną alternatywą. Razem ze źródłami odnawialnymi pomaga szybciej zredukować emisje CO2. Z punktu widzenia pogłębiających się zmian klimatu, zamykanie elektrowni atomowych jest krokiem ku katastrofie.

– Elektrownie atomowe są najlepszym niskoemisyjnym źródłem energii potrzebnej do funkcjonowania społeczeństw. Tak długo jak spalany jest węgiel i gaz, atom musi pracować, aby ograniczać emisje CO2. Takie jest stanowisko wielu naukowców, ekologów i aktywistów. Zamykanie sprawnych elektrowni jądrowych to strzał w stopę ludzkości, jest to sprzeczne z zaleceniami naukowców z IPCC – mówi Adam Błażowski, jeden z założycieli organizacji FOTA4Climate.

Elektrownia w Philippsburgu produkuje rocznie tyle niskoemisyjnej energii, co prawie wszystkie wiatraki Danii. Jej zamknięcie z punktu widzenia sytuacji, w jakiej znaleźliśmy się, oznacza dalsze pogłębianie się kryzysu klimatycznego. Zdajemy sobie sprawę, że – jak każdy kraj – Niemcy mają suwerenne prawo decydowania o swoim miksie energetycznym. Jednak ziemska atmosfera jest dobrem wspólnym, dodatkowe emisje CO2 szkodzą nam wszystkim a wyłączenie atomu powoduje ich zwiększenie i np. przyspiesza topnienie Arktyki. Dlatego zdecydowaliśmy się wyrazić nasz stanowczy protest na miejscu – mówi pomysłodawca Adam Błażowski z FOTA4Climate.

Rozpoczęcie demonstracji planowane jest na godz. 14.00 w dniu 29 grudnia 2019 r. Protest jest legalny. Będą w nim uczestniczyć także ekologiczne organizacje m.in. z Niemiec, Szwajcarii i Francji.

Czym jest FOTA4Climate?

FOTA4Climate to inicjatywa społeczna promująca pragmatyczną ekologię opartą na nauce. W skład tego ruchu wchodzą naukowcy i aktywiści a FOTA4Climate współpracuje ściśle z wieloma organizacjami ekologicznymi. W tym roku FOTA4Climate skierowała list do rządu Niemiec z prośbą o niezamykanie sprawnie funkcjonujących elektrowni atomowych. Jej happeningi mają specyficzną formę: zawsze uczestniczą w niej „atomowe misie” – symbole atomu przyjaznego dla środowiska i topniejącej Arktyki.

FOTA4Climate