Paliwo USA coraz mocniej wypycha Rosję z atomu na Ukrainie

25 lipca 2018, 06:00 Alert

Cały rdzeń reaktora WWER-1000 konstrukcji rosyjskiej, który pracuje w bloku nr 3 w elektrowni jądrowej Południowa Ukraina został załadowany paliwem wyprodukowanym przez Westinghouse Electric Company. Jest to pierwszy reaktor tego typu, w którym stosowane jest paliwo niepochodzące z Rosji.

Elektrownia jądrowa Chmielnicki. Fot. Wikimedia Commons
Elektrownia jądrowa Chmielnicki. Fot. Wikimedia Commons

W specjalnym oświadczeniu Energoatom poinformował, że 16 lipca po zakończeniu prac konserwacyjnych 163 zespołów paliwowych TVS-WR wyprodukowanych przez Westinghouse zostało załadowanych do reaktora i 18 lipca blok uzyskał pełną moc projektową pracując w pełni na paliwie tej firmy.

Paliwo jądrowe, dostarczane przez Westinghouse jest produkowane w zakładach w Västerĺs, w Szwecji. Firma zaopatruje w paliwo sześć z 15 bloków jądrowych eksploatowanych na Ukrainie.

Westinghouse rozpoczął dostarczanie paliwa na Ukrainę w 2005 roku, kiedy pierwszy testowy zestaw paliwowy rozpoczął pracę w bloku Płd. Ukraina 3. W ciągu ostatnich kilku lat dokonano znacznych inwestycji w celu dalszego zwiększenia dostaw paliwa dla ukraińskich reaktorów zarządzanych przez Energoatom. Uruchomiono specjalną linię produkcyjną do wytwarzania paliwa dla reaktorów WWER 1000 i firma jest gotowa do dalszego zwiększenia dostaw paliwa.

Ukraina prowadzi politykę dywersyfikacji dostaw paliwa jądrowego, która oparta jest na międzyrządowej umowie podpisanej w 2000 roku z rządem amerykańskim. W 2005 roku pierwszych sześć pilotażowych zestawów paliwa Westinghouse zostało dostarczonych do bloku Płd. Ukraina 3, w 2010 roku kolejne 42 zestawy zostały załadowane do rdzenia reaktora.

Przechodząc z projektu pilotażowego do komercyjnych dostaw paliwa jądrowego od innego dostawcy, Energoatom w styczniu 2018 r. podpisał kontrakt z Westinghouse Electric Sweden na dostawę zestawów paliwowych TVS-WR na kolejne lata 2020-2025. Obecnie paliwo tej firmy pracuje w sześciu blokach jądrowych: Płd. Ukraina 2, 3 oraz Zaporoże 1, 3, 4 i 5.

World Nuclear News