AtomEnergetyka

Atom to klucz do niezależności energetycznej Europy Wschodniej

Wizualizacja Bałtyckiej Elektrowni Jądrowej fot. Rosatom

Wizualizacja Bałtyckiej Elektrowni Jądrowej fot. Rosatom

Zachodnie firmy, takie jak AtkinsRéalis, Westinghouse i NuScale, rozwijają projekty energetyki jądrowej w Europie Wschodniej, wspierając region w osiągnięciu celów klimatycznych i zmniejszeniu zależności od rosyjskiej energii. Inwestycje w energię jądrową, jak kontrakt AtkinsRéalis na reaktory w Rumunii, zyskały na znaczeniu po inwazji Rosji na Ukrainę. Mimo sprzeciwu niektórych krajów UE, eksperci podkreślają, że energia jądrowa jest kluczowa dla osiągnięcia neutralności klimatycznej dzięki swojej niezawodności i ciągłej produkcji energii. 

 Energetyka jądrowa przeżywa w Europie swój renesans. Oprócz tego, że staje się ona nieodłącznym elementem w transformacji energetycznej Starego Kontynentu, pełni także rolę polityczną, pomagając ograniczać zależność od surowców energetycznych z Rosji.  

Firmy z sektora energetyki jądrowej ze Stanów Zjednoczonych i Kanady również wyczuwają tę sytuację i podejmują szereg inwestycji w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zaangażowanie USA i Kanady

Kanadyjska spółka “AtkinsRéalis” podpisała w połowie listopada kontrakt z rządem Rumunii na budowę dwóch nowych reaktorów jądrowych w tym kraju. Umowa opiewa na wartość 159 milionów dolarów. Dzięki temu rozbudowana zostanie elektrownia jądrowa Cernavodă, jedyna tego typu instalacja w Rumunii. 

ㅡ Rozpychamy się łokciami w Europie Wschodniej. Wszyscy staramy się wyróżnić i zdobywać kontrakty ㅡ powiedział Joe St. Julian, jeden z dyrektorów w AtkinsRéalis.  

Z kolei amerykański Westinghouse jest zaangażowany w budowę elektrowni w państwach naszego regionu. Rząd Mateusza Morawieckiego w listopadzie 2022 roku na wykonawcę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej wybrał właśnie tę firmę. 

Niedawno polskie media podały, że spółka energetyczna z siedzibą w Pensylwanii złożyła pierwsze zamówienia wśród polskich firm w związku z mającą powstać na Pomorzu elektrownią jądrową. 

4 listopada Amerykanie podpisali również umowy z przedstawicielami bułgarskiego rządu na konstrukcję dwóch reaktorów jądrowych w elektrowni Kozłoduj w północnej części Bułgarii. 

ㅡ Głównym priorytetem naszego rządu jest rozwój energetyki jądrowej. Nasze konsekwentne działania w tym kierunku doprowadziły do dzisiejszego wydarzenia. Jesteśmy wdzięczni firmom Westinghouse Electric Company i Hyundai Engineering & Construction za odpowiedź na nasze zaproszenie i utworzenie konsorcjum ㅡ powiedział Władimir Malinow, bułgarski minister energii.

   Wierzę, że w ciągu mniej niż 10 lat będziemy mieli działający projekt, który zapewni bułgarskiemu społeczeństwu i państwu czystą energię w przystępnej cenie ㅡ dodał.   

W czerwcu 2023 inne amerykańskie przedsiębiorstwo energetyczne, NuScale, podpisało z kolei z kilkoma innymi spółkami porozumienie (ang. memorandum of understanding) o rozwoju technologii małych reaktorów jądrowych (ang. small modular reactors, SMR) w krajach Europy Wschodniej, takich jak Rumunia. 

  Kraje Europy Wschodniej doskonale zrozumiały, że energetyka jądrowa jest jedynym głównym źródłem energii, które może produkować ją masowo, niezawodnie i przez całą dobę, 7 dni w tygodniu ㅡ powiedział Stefano Monti, prezes Europejskiego Towarzystwa Nuklearnego. 

Kanadyjczycy z AtkinsRéalis również są świadomi roli energii jądrowej w realizacji celów klimatycznych Unii Europejskiej. 

  UE bardzo poważnie podchodzi do realizacji swoich zobowiązań i celów związanych z osiągnięciem neutralności klimatycznej do 2050 roku, a jedynym sposobem, aby to osiągnąć, jest energia jądrowa powiedział Joe St. Julian, dyrektor w “AtkinsRéalis”. 

Rosnąca liczba projektów energetyki jądrowej w Europie Środkowo-Wschodniej pokazuje, że region ten postrzega atom jako klucz do bezpieczeństwa energetycznego i stabilności gospodarczej. Dążenie do uniezależnienia się od rosyjskich surowców oraz zobowiązania klimatyczne będą napędzać rozwój nowoczesnych technologii, takich jak małe reaktory modułowe. Współpraca międzynarodowa i inwestycje zachodnich firm w tym obszarze mają kluczowe znaczenie dla przyszłości europejskiej energetyki. 

Tomasz Winiarski

Elektrownie jądrowe nie są zagrożeniem dla ruchu turystycznego


Powiązane artykuły

Friedrich Merz, lider CDU/CSU kanclerz Niemiec / Fot.: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

Niemcy chcą wydać 4 mld euro na ratunek swoich firm

Rząd niemieckiego kanclerza Friedricha Merza (CDU) rozważa uruchomienie programu subsydiów o wartości 4 miliardów euro dla energochłonnych gałęzi przemysłu. Ekspert...

Partner polskiego atomu zacieśnia współpracę z Ukrainą

Westinghouse, podpisał umowę z Energoatomem, ukraińskim państwowym operatorem elektrowni jądrowych, dotyczącą wspólnego rozwoju zdolności w zakresie montażu zestawów paliwowych na...

Ceny ropy zwyżkują. Analityk: Polityka celna USA rodzi niepewność

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują. W centrum uwagi inwestorów pozostają dane o zapasach surowca, globalna polityka...

Udostępnij:

Facebook X X X