AlertAtomBezpieczeństwoEnergetyka

USA i Polska stworzą centrum, które wyszkoli region z energetyki jądrowej

Uroczystość z okazji podpisania porozumienia polsko-amerykańskiego. Fot. Jędrzej Stachura

Uroczystość z okazji podpisania porozumienia polsko-amerykańskiego. Fot. Jędrzej Stachura

Polska i USA stworzą centrum szkolenia z czystych technologii energetycznych. Ośrodek w Warszawie ma posłużyć m.in. przygotowaniu i edukacji przyszłych operatorów elektrowni jądrowych oraz specjalistów ds. atomu, nie tylko z Polski.

Polska i USA podpisały porozumienie o współpracy w sprawie powołania Polsko-Amerykańskiego Regionalnego Centrum Szkoleniowego Czystych Technologii Energetycznych. To oficjalne przypieczętowanie informacji z sierpnia 2023 roku, o czym pisał BiznesAlert.pl.

– To przedsięwzięcie na lata. To centrum jest dowodem na to, że idziemy w dobrym kierunku. Energetyka jądrowa w Polsce ma ogromny potencjał, ale wspólna praca wymaga zaangażowania firm, instytucji i naszych partnerów z USA – mówi Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska podczas uroczystości podpisania umowy. – Chcemy rozpocząć budowę elektrowni jądrowej w 2026 roku i im bliżej wbicia łopaty, tym więcej szkoleń, które przygotują nas na przyszłość. To pozwoli na sprawne i bezpieczne przygotowanie do narodzin atomu. Już w listopadzie odbędą się pierwsze szkolenia – dodała.

– Centrum szkolenia jest podstawą poznania kultury nuklearnej. Będzie ono zalążkiem do kolejnych projektów związanych z edukacją specjalistów energetyki jądrowej. Sprawne operowanie technologią wymaga tego typu działań. To ważny projekt, który musi być uzupełniony przez nowe pokolenie, dlatego bardzo namawiamy młodzież do zainteresowania się edukacją w stronę atomu. Gdy elektrownia wystartuje, będziemy potrzebować operatorów, techników i specjalistów. Ta młodzież za 10 lat może pracować i odpowiadać za stan energetyki jądrowej w Polsce – powiedziała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

– Będziemy prowadzić szkolenia dla wszelkiego rodzaju specjalistów, od spawaczy po operatorów elektrowni. Dziś ogłaszamy przedsięwzięcie, które będzie korzyścią dla całego regionu – podkreślił Mark Brzeziński, ambasador USA w Polsce.

Wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński wspomniał o udziale polskich firm w przyszłych projektach energetyki jądrowej. – To zaangażowanie rośnie. Z kolei naszym zadaniem jest właśnie umożliwienie polskim przedsiębiorcom bycia częścią energetyki jądrowej. Widać coraz większe zainteresowanie wśród polskich uczelni i młodego pokolenia studentów. Oni wszyscy będą mogli korzystać z wiedzy i doświadczenia Amerykanów – zaznaczył Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu i środowiska.

Amerykanie zaznaczają, że będą wspierać Polskę w płynnym przejściu na czyste technologie energetyczne. – To pierwszy tego typu ośrodek w regionie. Stany Zjednoczone mają długą historię i doświadczenie w energetyce jądrowej, którymi chcą się dzielić z Polską i jej sąsiadami. […] Mam nadzieję, że to centrum pozwoli rozwinąć możliwości zawodowe i przekazać wiedzę w zakresie projektowania i zarządzania elektrownią jądrową. Szkolenia i stypendia, które zaoferujemy, będą zachętą do uczestnictwa w życiu atomu w Polsce – mówiła dr Kathryn Huff, kierująca Biurem Energii Jądrowej w Departamencie Energii USA.

Centrum ma powstać w Warszawie i zapewnić tworzenie kadr do projektów Westinghouse w całym regionie. Firma ma budować reaktory w Polsce, Czechach, Rumunii i na Ukrainie. Otrzymała zgodę na zastosowanie technologii AP1000 przy pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu, która ma się składać z trzech reaktorów.

Jędrzej Stachura

Wciąż nie ma drugiej lokalizacji atomu rządowego w Polsce. Francuzi zabiegają o wybór ich oferty


Powiązane artykuły

Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Udostępnij:

Facebook X X X