– Trzeba będzie przeprowadzić weryfikację wszystkich umów dotyczących atomu. Wiem, że firmy prywatne też są zainteresowane kwestią budowy elektrowni jądrowych, rząd również jest zainteresowany tym tematem. To wszystko trzeba będzie zweryfikować – mówi Dariusz Wieczorek, poseł Nowej Lewicy w rozmowie z BiznesAlert.pl.
BiznesAlert.pl: Trwa powoływanie nowego rządu, mówi się o koalicji Nowej Lewicy, Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej, jakie Nowa Lewica ma plany co do transformacji energetycznej w Polsce?
Dariusz Wieczorek: Mamy jasny priorytet jeżeli chodzi o transformację energetyczną, chcemy postawić na odnawialne źródła energii. W związku z tym trzeba będzie zmienić prawo w tym zakresie ale co najważniejsze trzeba będzie inwestować w sieci elektroenergetyczne. Bez nich możliwości OZE są ograniczone. Dlatego mówiliśmy, i mówimy, że wszystkie środki z uprawnień do emisji CO2 powinny być przekazywane na transformację energetyczną w postaci inwestycji w sieci, nowe źródła odnawialnej energii czy termomodernizacje. Są to rzeczy bardzo, ale to bardzo, istotne z punktu widzenia rozwoju OZE. Oczywiście projekty dotyczące morskich farm wiatrowych powinny być też kontynuowane. Ta inwestycja jest bardzo istotna dla stabilizacji systemu elektroenergetycznego w Polsce. Ważna jest możliwość inwestowania przez podmioty prywatne, które powinny uczestniczyć w transformacji zarówno jeżeli chodzi o odbiorców indywidualnych jak i firmy. Trzeba tworzyć odpowiednie mechanizmy wsparcia.
Wspominał Pan Poseł o konieczności zmian w prawie w odniesieniu do OZE. Czy chodzi o mechanizmy wsparcia?
Tak, mechanizmy wsparcia, fundusze, są to rzeczy, które powinny być w najbliższym czasie realizowane.
Do kiedy według Nowej Lewicy Polska powinna odejść od węgla?
Prawda jest taka, że ten proces trwa cały czas. Węgiel to dzisiaj źródło stabilizujące system elektroenergetyczny, ale jest ono najdroższe. Najpewniej dlatego też mamy najdroższą energię w Europie. Zamiast, przez ostatnie lata, walczyć z systemem uprawnień do emisji CO2 EU ETS należało środki z tego systemu przekazywać na transformację energetyczną. Przez osiem lat ten rząd nie dbał o to w takim zakresie jak powinien.
Czy według Nowej Lewicy jest miejsce dla atomu w Polsce?
Oczywiście, że tak, ale trzeba zobaczyć co obecny rząd podpisał jeżeli chodzi o kwestię atomu w Polsce. Trzeba będzie przeprowadzić weryfikację wszystkich umów dotyczących atomu. Wiem, że firmy prywatne też są zainteresowane kwestią budowy elektrowni jądrowych, rząd również jest zainteresowany tym tematem. To wszystko trzeba będzie zweryfikować. Technologia też idzie do przodu, pytanie jak będzie rozwijała się technologia SMR, małych elektrowni atomowych. Niewątpliwie będzie trzeba jej się przyglądać, nie można wykluczyć, że i w tym zakresie działania trzeba wspomagać.
Czy zatem w najbliższym okresie czeka nas przyjrzenie się zawartym do tej pory umowom?
Musimy wiedzieć, jako polski rząd, jak wygląda finansowanie tych wszystkich projektów. To jest bardzo istotna rzecz, budowa takiej elektrowni to nie jest miliard złotych a znacznie więcej. Należy sprawdzić na jakiej zasadzie te plany mają być finansowane.
Rozmawiał Marcin Karwowski
Zielińska: Przygotujemy plan finansowania atomu w Polsce (ROZMOWA)