AtomBezpieczeństwoEnergetykaEnergia elektrycznaOpiniePodcasty

Atomowy realizm. Spięcie

– Kilkadziesiąt SMR, reaktor w każdej gminie to PR. Faktem jest, że OSGE chciałby wybudować jednostkę tego typu w okolicy Oświęcimia. Jest jeszcze kwestia lokalizacji małego reaktora Orlenu, ale wybór jeszcze nie zapadł. Może obie jednostki zostaną potwierdzone do końca roku. Mało prawdopodobne jest zakończenie ich budowy w latach 20. Bardziej prawdopodobne są lata 30. – mówi redaktor naczelny BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik w Spięciu.

W dzisiejszym odcinku Spięcia redaktor Jędrzej Stachura rozmawia z redaktorem naczelnym BiznesAlert.pl Wojciechem Jakóbikiem na temat przyszłości polskiego atomu.

– Program Polskiej Energetyki Jądrowej jest dokumentem strategicznym mającym przedstawić sytuację energetyki jądrowej w Polsce. Według starej PPEJ pierwszy reaktor powinien powstać w 2033 roku, a każdy następny co dwa lata – mówi redaktor naczelny BiznesAlert.pl. – Pierwotnie miał to być jeden dostawca technologii, dla obu lokalizacji – dodaje.

– Słyszymy, że do końca 2024 roku ma być przedstawiona aktualizacja PPEJ. Pojawiają się pytania. Czy będzie jeden partner? Obecny rząd romansuje w tej sprawie ze wszystkimi. Rozmawia z Amerykanami, uśmiecha się do Francuzów oraz Korei – mówi Wojciech Jakóbik.

– Pierwszą ligą energetyki jądrowej mają być SMR-y. Mają kilka zalet, np. zaliczają się do energetyki rozproszonej, czyli teoretycznie są bezpieczniejszą opcją. Trudniejszą do zniszczenia podczas działań wojennych czy w ramach sabotażu – mówi Jędrzej Stachura.

Najnowszy odcinek Spięcia można znaleźć na platformach YouTube, Spotify oraz SoundCloud:

– Przedstawiciele strony amerykańskiej powiedzieli, że są w stanie budować reaktor co rok – przytacza Wojciech Jakóbik. – Pierwszy ma powstać w 2035 roku, drugi w 2036, a trzeci w 2037, co oznaczałoby budowę w terminie – dodaje.

– Czas nie stoi w miejscu. Dalsze opóźnienia są możliwe, mimo budowania w zadeklarowanym tempie – przestrzega ekspert.

– Prezes KGHM powiedział, że popiera technologię SMR, ale nie chce jej finansować na tym etapie – mówi Wojciech Jakóbik. – Obecnie żaden taki reaktor jeszcze nie funkcjonuje – doprecyzowuje.

– Kilkadziesiąt SMR, reaktor w każdej gminie to PR. Faktem jest, że OSGE chciałby wybudować jednostkę tego typu w okolicy Oświęcimia. Jest jeszcze kwestia lokalizacji małego reaktora Orlenu, ale wybór jeszcze nie zapadł. Być może obie jednostki zostaną potwierdzone do końca roku. Mało prawdopodobne jest zakończenie ich budowy w latach 20. Bardziej prawdopodobne są lata 30. – opowiada redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

– Atomowy realizm to trzymanie kciuków za atomizację Polski – mówi na zakończenie Wojciech Jakóbik.

Opracował Marcin Karwowski

Karwowski: Czy szczyt w Szwajcarii zwiększy bezpieczeństwo nuklearne?


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Drony zdominują pola bitew. Polko: będzie je wspierać AI

Rosyjska inwazja na Ukrainę pokazała istotną rolę pojazdów bezzałogowych na współczesnym polu bitwy. Drony przeprowadzają zwiad, są „oczami” artylerii, służą...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...

Udostępnij:

Facebook X X X