EnergetykaWęgiel. energetyka węglowaWszystko

Australijczycy chcą zbudować kopalnię węgla na Lubelszczyźnie

Jak podał ISBnews, prezes Janusz Jakimowicz poinformował, że PD Co – polska spółka zależna australijskiego Prairie Mining Limited – chce do końca przyszłego roku złożyć wniosek o koncesję wydobywczą lubelskim zagłębiu węglowym.

– Mamy rozpoznanie naszego złoża i przekonanie, że chcemy zbudować kopalnię. Mamy zdefiniowany obszar geologiczny i jesteśmy we wstępnej fazie planowania kopalni, ale nadal jest szereg warunków do spełnienia. Chcemy kopalni światowej klasy i powrotu polskiego górnictwa do pierwszej ligi – powiedział cytowany przez ISBnews Jakimowicz.

– W I kw. 2016 r. przeprowadzimy szczegółowe analizy, które rynki będą odpowiadały na nasz węgiel oraz przygotujemy wstępne studium wykonalności, czyli założenia i projekcje finansowe oraz techniczne niezbędne do pozyskiwania finansowania bankowego. Ponadto przeprowadzone zostaną badania środowiskowe w standardach międzynarodowych. Wreszcie przygotowanie projektu zagospodarowania złoża, czyli fundamentalna analiza dla złożenia wniosku o koncesję wydobywczą planowana jest na II półrocze 2016 r. – mówił dalej cytowany przez ISBnews prezes PD Co.

Wniosek o koncesję wydobywczą ma być złożony jeszcze w 2016 roku. ISBnews przypomina, że zakładane średnie roczne wydobycie węgla wynosi 7,7 mln ton, w tym węgiel czysty to 6 mln ton. Podczas wydobycia ma być zastosowana metoda ścianowa. Czas pracy nowej kopalni zakładany jest na 22 lata. Szacowane nakłady związane z realizacją inwestycji to 684 mln dol., a średnioroczny koszt gotówkowy ma wynosić 37 dol. na tonę , czyli mają to być potencjalnie najniższe koszty produkcji węgla w Europie.

Według prez. Jakimowicza inwestor finansowy CD Capital przeprowadził “dogłębny” due diligence projektu, a dostarczone przez niego finansowanie zabezpiecza projekt do rozpoczęcia budowy.

Źródło: CIRE.pl/ISB News


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X