AlertWszystko

Austria podkreśla znaczenie dostaw gazu z Azerbejdżanu do Europy

(Trend/Piotr Stępiński)

Austria, której gospodarka w 80 procentach jest zależna od importu gazu, uważa azerski projekt Południowego Korytarza Gazowego za kluczowy dla dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Europy.

– Azerbejdżan zamierza stać się energetycznym hubem przez który będą przechodziły nie tylko jego własne zasoby energetyczne ale i Turkmenistanu oraz Iranu – powiedział w wywiadzie dla agencji Trend ambasador Austrii w Azerbejdżanie Alex Weh. Chociaż zdaniem dyplomaty dla rzeczywistego przeobrażenia Azerbejdżanu w państwo tranzytowe Baku musi wybudować więcej dróg oraz połączeń kolejowych.

W latach 2019-2020 Azerbejdżan rozpocznie dostawy ok. 10 mld m3 rocznie ze złoża Szach Deniz do Europy poprzez Gazociąg Transanatolijski (TANAP) oraz Transadriatycki (TAP).

Dyplomata uważa, że możliwa będzie konieczność budowy gazociągu o większej przepustowości niż TAP, która w początkowej fazie wynosi 10 mld m3 i może zapewnić surowiec dla ok. 7 mln gospodarstw domowych w Europie. Magistrala jest budowana w taki sposób aby można było zwiększyć jej przepustowość do 20 mld m3 rocznie.

Południowy Korytarz Gazowy (PKG) jest jednym z priorytetowych projektów energetycznych Unii Europejskiej. To sieć gazociągów, która będzie transportować gaz z regionu Morza Kaspijskiego do krajów europejskich przez Gruzję i Turcję. Korytarz składa się z Gazociągu Południowokaukaskiego (SCP) z Azerbejdżanu, przez Gruzję, do Turcji, budowanego gazociągu TANAP z Turcji do Grecji oraz z planowanego gazociągu TAP z Grecji do Włoch. Koszt projektów PKG szacowany jest na około 45 mld dolarów.

Ambasador podkreślił, że strona austriacka jest zainteresowana rozszerzaniem swojej działalności biznesowej na azerskim rynku.

– W Azerbejdżanie istnieje wiele możliwości dla austriackiego biznesu w dziedzinie budownictwa, rolnictwa, edukacji oraz usług – uważa Weh.

Według niego obecne stosunki pomiędzy Wiedniem a Baku skupiają się przede wszystkim w sferze energetyki ale w obydwóch państwach istnieje możliwość współpraca w innych dziedzinach niż sektor naftowy.

– Austria posiada olbrzymie doświadczenie w dziedzinie budownictwa. Austriackie spółki były zaangażowane w budowę nowego gmachu muzeum dywanów w Baku, kompleksu narciarsko-turystycznego Szahdar i Gusar, niektórych projektów na Starym Mieście i chcielibyśmy w tym kierunku kontynuować współpracę z Azerbejdżanem – powiedział Weh.

Zdaniem dyplomaty stosunki pomiędzy Austrią a Azerbejdżanem są rozwijane także w obszarze kultury, turystyki i edukacji.

Według państwowego komitetu celnego w okresie styczeń-październik 2015 roku obroty handlowe pomiędzy Baku a Wiedniem wyniosły prawie 420 mln dolarów, z których import wyniósł 70 mln a eksport z Azerbejdżanu prawie 350 mln dolarów.

 


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X