Polacy wybrali wykonawców rozbudowy gazoportu. Trzeci zbiornik, nowe nabrzeże i dodatkowe instalacje pozwolą zwiększyć potencjał tego obiektu.
Gaz-System ma wykonawców rozbudowy terminala LNG o trzeci zbiornik oraz instalacje hydroelektryczne i nowe nabrzeże z firmami PORR z Austrii oraz TGE Gas Engineering z Niemiec, które wejdą w skład konsorcjum odpowiedzialnego za realizację umów. Trzeci zbiornik gazoportu pozwoli zwiększyć elastyczność pracy tej instalacji. Nowe nabrzeże pozwoli zwiększyć częstotliwość dostaw i rozwijać LNG małej skali.
– Umowy dotyczą wykonania rozbudowy części lądowej, a także części morskiej Terminalu LNG, prowadzonej w kooperacji z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Zakres umów obejmuje opracowanie dokumentacji projektowej (projektu budowlanego i wykonawczego), wykonanie prac budowlano-montażowych oraz rozruch instalacji i uzyskanie wymaganych pozwoleń – tłumaczy Gaz-System w komunikacie.
Operator tłumaczy, że inwestycja będzie realizowana przez dwa podmioty: Spółka Polskie LNG będzie odpowiedzialna m.in. za wybudowanie nowego zbiornika LNG o pojemności ok. 180 tys. m sześc. brutto i wykonanie części technologicznej nowego stanowiska statkowego służącego do rozładunku, załadunku i bunkrowania LNG. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście będzie odpowiedzialny za wybudowanie części hydrotechnicznej stanowiska statkowego, infrastruktury hydrotechnicznej pod estakadę przesyłową oraz kompletnej infrastruktury cumowniczej.
Gaz-System podaje, że wartość umówi wynosi 1,9 mld zł. Projekty realizowane w jej ramach mają być gotowe do końca 2023 roku. Inwestorem jest Port Szczecin-Świnoujście. Gaz-System podaje, że rozbudowa objęta jest dofinansowaniem z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w kwocie do 461 mln zł.
Gaz-System/Wojciech Jakóbik