Śmigłowce Leonardo pomogą na farmach wiatrowych i w badaniach Arktyki

6 października 2017, 15:15 Alert

Na początku 2019 roku chiński Instytut Badań Polarnych otrzyma śmigłowiec AW169, zamówiony od firmy Leonardo. Te same maszyny zamówiła również duńska firma Uni-Fly A/S, która zamierza je wykorzystywać do inspekcji na morskich farmach wiatrowych.

AW169
fot. Leonardo Helicopters

Jak podała spółka Leonardo w komunikacie, do Chin trafi śmigłowiec specjalnie przystosowany do wykonywania zadań w trudnych, arktycznych warunkach. Maszyna będzie wykorzystywana m.in. do transportu ludzi i ładunków oraz badania lodowców. „Śmigłowiec AW169 został wybrany ze względu na jego doskonałe osiągi w wymagającym otoczeniu oraz najnowocześniejsze technologie” – podaje spółka Leonardo w komunikacie. Do tej pory do Chin trafiło już prawie 200 śmigłowców tego producenta.

AW169 na farmach wiatrowych

Spółka Leonardo poinformowała także o swoim pierwszym zamówieniu z Danii. Specjalizująca się w transporcie za pomocą śmigłowców Uni-Fly A/S zamówiła dwa AW169, które posłużą do przeprowadzania kontroli na morskich farmach wiatrowych w pobliżu brytyjskiego wybrzeża. Instalacje należą do firmy DONG. Duńczycy będą korzystać ze specjalnych wersji AW169, przystosowanych do wykonywania zadań na morzu.

AW169 to dwusilnikowy śmigłowiec średniej wielkości o masie ok. 4,8 tony. Jest ceniona za wszechstronność, która pozwala używać śmigłowca zarówno przez np. służby medyczne, jak i policję czy do transportu VIP-ów.

AW169

fot. Leonardo Helicopters

Leonardo/BiznesAlert.pl