(Trend/Piotr Stępiński)
Jak informuje agencja Trend prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew udzielił wywiadu dla Vietnam News Agency (VNA) przed oficjalną wizytą wietnamskiego premiera Truong Tan Sanga w Baku. W szczególności Alijew pokreślił, że Wietnam oraz Azerbejdżan mają ogromny potencjał dla współpracy w sektorze ropy naftowej oraz gazu ziemnego.
Azerski przywódca powiedział, że obydwa państwa mają duże doświadczenie oraz sukcesy w tej dziedzinie oraz strategiczne porozumienie pomiędzy spółką SOCAR oraz wietnamskim PetroVietnam, które otwiera silne perspektywy współpracy.
Zdaniem Aliyeva, że porozumienie dotyczące ekonomicznej, handlowej, naukowej oraz technicznej współpracy pomiędzy obydwoma rządami służy jako solidny fundament dla dwustronnych więzi gospodarczych.
Według azerskiego prezydenta kolejnym krokiem będzie przeanalizowanie, zdefiniowanie oraz rozwijanie nowych obszarów współpracy pomiędzy obydwoma państwami. Ponadto zarówno Wietnam jak i Azerbejdżan mają znaczący potencjał do pogłębionej współpracy w dziedzinie edukacji, kultury oraz turystyki.
Jak zauważa Aliyev wizyta wietnamskiego przywódcy w Baku jest niezwykle istotna dla rozwoju więzi politycznych, ekonomicznych oraz pozostałych sektorach a także dla tworzenia konkretnych planów mających wzmocnić współpracę.
Jego zdaniem wizyta Sanga otworzy nowy rozdział w stosunkach pomiędzy obydwoma państwami opartych na wzajemnym szacunku, przyjaźni oraz współpracy.
Alijew wyraził także nadzieję na otwarcie wietnamskiej ambasady w Baku, które przyczyniłoby się do wzmocnienia stosunków dwustronnych.
Ważne jest także aby wspomniane wzmocnienie relacji odbywało się także na poziomie organizacji międzynarodowych, których członkami są zarówno Azerbejdżan jak i Wietnam – powiedział Alijew.
Oficjalne powitanie prezydenta Socjalistycznej Republiki Wietnamu Truong Tan Sang oraz jego małżonki Mai Thi Hanh odbyło się w minioną środę.
Warto także odnotować fakt, że w listopadzie zeszłego roku PetroVietnam podpisał ramową umowę z Gazpromem dotyczącą rozwoju złoża Nagumanwskoje znajdującego się w rejonie Orenburga oraz złoża Sewiero-Purowskoje położonego w regionie jamalsko-nieckim. O jej szczegółach informował w listopadzie zeszłego roku BiznesAlert.pl.