Azerbejdżan i Turcja zaproponowały, że zorganizują negocjacje Rosji z Ukrainą

28 lutego 2022, 16:45 Alert

Prezydent Ukrainy Władimir Zełenski przeprowadził rozmowy telefoniczne z zagranicznymi przywódcami, w tym z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem i Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Według słów Zełenskiego, Baku i Ankara zaproponowały zorganizowanie negocjacji pokojowych z Władimirem Putinem.

Prezydent Azerbejdżanu Zełenski rozmawiał o braku ropy i produktów naftowych w kraju. – Dobry przyjaciel Ukrainy Ilham Heydarovich Alijev, prezydent Azerbejdżanu. Rozmawiałem z nim o tym, że w naszym kraju brakuje ropy i produktów naftowych. To wszystko nie jest łatwe, ale teraz będziemy mieli wszystko – powiedział Zełenski cytowany przez rbc.ru. Prezydent Ukrainy nie sprecyzował jednak, kiedy i w jakim zakresie Alijew zgodził się na dostawy lub już dostarczał produkty naftowe. Prezydent Azerbejdżanu powiedział później na Twitterze, że kraj wysłał leki na Ukrainę.

Ponadto turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu powiedział w CNN Turk, że Turcja zamknie Cieśninę Bosfor i Dardanele dla okrętów wojennych zarówno Rosji, jak i Ukrainy zgodnie z Konwencją z Montreux. Konwencja sugeruje, że w czasie wojny, o ile Turcja nie jest stroną konfliktu, okręty wojenne walczących stron nie mogą przechodzić przez cieśniny.

OilCapital/Michał Perzyński