AlertWszystko

Azerski gaz dotrze do Grecji na początku następnej dekady

(Natural Gas Europe/Piotr Stępiński)

Bezpośrednie dostawy azerskiego gazu do Grecji, poprzez gazociąg Transadriatycki (TAP), której mają mieć wielkości 1 mld m3 rozpoczną się w 2021 r. – poinformował Natural Gas Europe powołując się na doradcę prezesa greckiej spółki DEPA Costasa Andriosopulosa.

Zgodnie z umową pomiędzy DEPA a tureckim Botas, na chwilę obecną do Grecji corocznie jest reeksportowane ok. 700 mln m3 azerskiego gazu.

– Okres obejmowania umowy kończy się w 2021 r. Akurat w tym właśnie czasie, poprzez gazociąg TAP, Grecja zacznie bezpośrednio kupować 1 mld m3 azerskiego surowca, co świadczy o naszym zaangażowaniu w projekt – powiedział Andriosopulos.

Według niego zakupy azerskiego surowca staną się częścią greckiego portfela długoterminowych umów dotyczących jego importu.

– Na chwilę obecną oprócz 700 mln m3 azerskiego gazu, który otrzymujemy od Botas, posiadamy umowę z Sonartech, która również wygasa w 2021 r., a także z rosyjskim Gazpromem, którego udział w rynku wynosi 67 proc. Takie projekty jak TAP, IGB (interkonektor Grecja-Bułgaria) i terminal LNG w Alexandroupolis przyczyniają się do wzrostu znaczenia Grecji w regionie – stwierdził Andriosopulos.

W identycznym tonie brzmiała zeszłotygodniowa wypowiedź ministra energetyki Panosa Skurletisa, w której stwierdził, że ,,Grecja już przekształciła się w energetyczne centrum Bałkan dzięki wkładowi dwóch, dużych projektów gazociągowych – chodzi o TAP oraz IGB., które po długich rozmowach weszły na drogę realizacji, a także o nowy terminal LNG w Alexandroupolis, który stanie się energetycznymi wrotami i zapewni nowy wolumen gazu dla greckiego oraz regionalnego rynku”.

Projekt TAP zakłada dostarczenie gazu ziemnego z granicy turecko-greckiej do Włoch. Ma odbierać gaz azerski ze złóż Szach Deniz II przez Gazociąg Transanatolijski (TANAP), według planów powstanie w Turcji. To projekty Korytarza Południowego wspierane przez Komisję Europejską, które mogą stanowić konkurencję dla dostaw gazu z Rosji.

Początkowa przepustowość TAP ma wynosić 10 mld m3 rocznie z możliwością jej zwiększenia do poziomu 20 mld m3.

Akcjonariuszami TAP są: BP (20 proc.), SOCAR (20 proc.), Statoil (20 proc.), Fluxys (19 proc.), ENAGAS (16 proc.), oraz Axpo (5 proc.).


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X