Azjatycki Bank Rozwoju chce finansować budowę gazociągu TAPI

13 października 2015, 15:45 Alert
TAPI

(Trend/Piotr Stępiński)

Azjatycki Bank Rozwoju (ABR) stanie się jednym z inwestorów projektu gazociągu TAPI (Turkmenistan-Afganistan-Pakistan-Indie) poinformowało w swoim oświadczeniu ministerstwo przemysłu naftowo-gazowego oraz zasobów naturalnych Turkmenistanu.

W dokumencie stwierdzono, że ta kwestia była omawiana podczas ostatniego posiedzenia rady ministrów.

Wówczas turkmeński prezydent Gurbanguły Berdymuhamedow stwierdził, że zostały już podpisane umowy kupna-sprzedaży turkmeńskiego gazu ziemnego, stworzono konsorcjum TAPI Ltd i wybrano jej lidera, którym została państwowa spółka Turkmengaz.

– Uczestnicy projektu bardzo zbliżyli się do rozpoczęcia jego praktycznej realizacji – powiedział Berdimuhamedow.

W oświadczeniu stwierdzono, że na początku października w Manili odbyły się rozmowy z kierownictwem ABR w sprawie finansowania projektu budowy gazociągu TAPI. Podczas spotkania przedstawiciele ABR wystawili wysoką ocenę rozwoju gospodarczego Turkmenistanu i zapewniając, że kierują największą instytucją finansową, która w przyszłości będzie aktywnie uczestniczyła w realizacji projektu TAPI. Ponadto dla kierownictwa ABR ta kwestia nadal będzie znajdowała się w centrum uwagi.

Podkreślono również, że bank nie będzie ograniczał się tylko do finansowania ale także w pełni pomoże w uzyskaniem dla projektu kredytów a także weźmie udział w koordynacji prac nad przyciągnięciem pozostałych, zainteresowanych inwestorów.

Planowana całkowita długość gazociągu TAPI ma wynieść 1735 km, z czego 200 km ma przechodzić przez terytorium Turkmenistanu, 735 km przez Afganistan oraz 800 km przez Pakistan aż do miejscowości Fazilka na granicy indyjsko-pakistańskiej. Przepustowość gazociągu ma wynosić 33 mld m3 rocznie z czego 10 mld m3 miałoby pochodzić z Rosji.

Czytaj więcej:

Czy Indie odciągną turkmeński gaz od Europy?

Pakistan chce przyśpieszenia budowy gazociągu TAPI

Co utrudnia realizację gazociągu TAPI?