Azoty idą w innowacje, Orlen w petrochemię

15 czerwca 2018, 10:00 Alert

Podczas V Kongresu Polska Chemia odbył się panel „Zwycięstwo czy trudne wyzwania – co w najbliższych latach czeka sektor chemiczny?”. Był to jednocześnie panel podsumowujący cały Kongres.

Płock rafineria Orlen
fot. BiznesAlert.pl

– Jesteśmy świadomi jako przemysł chemiczny, że jest to sektor nieodzownie związany z innowacjami. Wiele działań, w zakresie innowacji czy dywersyfikacji produktowej, przekierowanych jest na gospodarkę 4.0 – powiedział Grzegorz Kądzielawski, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. – Coraz śmielej wchodzimy w obszary, gdzie wcześniej jeszcze nie byliśmy. Jednocześnie wzmacniamy naszą obecność w nawozach poprzez rozmowy z klientami o ich potrzebach – powiedział. Podkreślił, że przykładem działań jest wdrażana koncepcja modelu biznesowego (open innovation).

Maciej Kropidłowski, dyrektor Biura Rozwoju i Technologii PKN ORLEN S.A. powiedział, że w zakresie działań w energetyce, bloki energetyczne we Włocławku czy Płocku to przykład integracji, a wydłużenie łańcucha, a więc program rozwoju chemii, to krok do przodu, który pomoże konkurencyjności. – Nasza decyzja o inwestowaniu w petrochemię to konkret pokazujący, w którą stronę zgodnie z naszą strategią będziemy się rozwijać. Dostarczymy dzięki temu więcej produktów pochodzących z przerobu ropy. Nie przestaniemy jednocześnie być bazą surowcową dla innych – powiedział.

Dr inż. Paweł Bielski, dyrektor Instytutu Chemii Przemysłowej powiedział, że kluczem jest edukacja, ponieważ konieczne jest przebicie się do świadomości i pokazanie, jakie skutki niesie ze sobą produkcja poszczególnych produktów.

Bartłomiej Sawicki