Śląsk powalczy o miliardy z Brukseli (RELACJA)

8 kwietnia 2019, 13:00 Energetyka

Zainaugurowany 8 kwietnia Sekretariat Platformy Wsparcia Regionów Górniczych to kolejny krok dla finansowania transformacji górnicze.

Jerzy Buzek (EPP, PL),

Sekretariat ma ułatwiać współpracę, wymianę doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy wszystkimi unijnymi regionami zrzeszonymi w tej Platformie, w tym zwłaszcza – pomagać im w opracowywaniu projektów pod przyszłe finansowanie z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej z budżetem ponad 20 mld zł. Środki na samą działalność Sekretariatu udało się zdobyć dzięki m.in. dzięki poprawkom szefa komisji ITRE, europosła Jerzego Buzka do budżetów rocznych UE na lata 2018 i 2019. Na rok 2020 były premier również składa podobną poprawkę.

Do brukselskiego sekretariatu napływać będą wnioski z 31 regionów 12 państw członkowskich, gdzie zatrudnionych jest 240 tys. ludzi. Czy budżet na sprawiedliwą transformację regionów górniczych („just transition”) będzie mógł rosnąć?

– Sekretariat będzie wspierać regiony węglowe w transformacji. Ważne było włożenie tego projektu do pakietu czystej energii, ważne było wsparcie polityczne, w tym Parlamentu Europejskiego oraz regionów. Nalegamy na czystą energię w Europie, ale musi się to odbyć w sposób sprawiedliwy – mówił w poniedziałek Dominique Ristori, dyrektor DG Energy Komisji Europejskiej. – Nad tym pracujemy. Pamiętajmy o wymiarze społecznym czystej energii, to sprawa kluczowa.

Fot. Karolina Baca - Pogorzelska

Jerzy Buzek i Dominique Ristori. Fot. Karolina Baca – Pogorzelska

Stworzymy możliwości dostępu do innych rodzajów finansowania. Np. polskie projekty już korzystają z funduszy strukturalnych, ale chcemy to jeszcze rozszerzyć. Fundusz Modernizacji i Innowacji może być kolejnym krokiem – wyliczał.

Z kolei Jerzy Buzek przypominał, że 15 lat temu górnictwo i węgiel w całej UE były w innym miejscu, można było pozyskiwać środki unijne.- Teraz sytuacja się zmieniła, bo jesteśmy odpowiedzialni wobec przyszłych okoleń. Obywateli w regionach węglowych musimy wspierać. Jak wyobrażamy sobie Unię Energetyczną? Jak ma wyglądać bezpieczeństwo energetyczne? – mówił Buzek. – Komisarz ds. Energii i Klimatu, Miguel Arias Cañete, krótko po objęciu swej funkcji przyjechał w 2015 r., na moje zaproszenie, na Śląsk. Pokazałem mu dlaczego takie właśnie regiony potrzebują specjalnego unijnego Funduszu wsparcia – dodał. Komisarz Cañete przedstawił potem pakiet regulacji „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”.

– Jako przewodniczący komisji ITRE prowadzę negocjacje PE z państwami UE nad całym Pakietem. Jego istotna część to inicjatywa Regionów Górniczych w Transformacji. Wiceprzewodniczący KE ds. Unii Energetycznej, Maroš Šefčovič, przyjechał do mnie na Śląsk. Ogłosiliśmy powołanie Platformy Wsparcia Regionów Górniczych UE. Na jego spotkaniu z Sejmikiem Województwa Śląskiego zaczęliśmy konsultacje w tej sprawie. Dzisiejsze otwarcie sekretariatu to ważny krok, by ta platforma mogła zacząć działać. Odpowiedzialność sekretariatu jest olbrzymia, bo będzie definiować przyszłe działania, a my czekamy na propozycje Komisji.