AlertEnergetykaMotoryzacja

Badanie: Większość Polaków woli auta spalinowe od hybrydowych i elektrycznych

Auta z silnikiem tradycyjnym preferuje 57 procent Polaków, 22 procent stawa na hybrydy, a 9 procent hybrydy z możliwością ładowania – wynika z opublikowanego w poniedziałek badania firmy Deloitte. Samochody w pełni elektryczne wybrałoby tylko 4 procent respondentów.

Auta spalinowe czy hybrydowe?

Z badania 2022 Global Automotive Consumer Study wynika, że przeważająca część konsumentów w zarówno w Polsce i na świecie nie chce płacić więcej za wykorzystywane w samochodach zaawansowane technologie, takie jak hybrydowy lub elektryczny napęd czy najnowocześniejsze rozwiązania komunikacyjne. Klienci powściągliwi są też w dopłatach do systemów informacyjno-rozrywkowych oraz do nowoczesnego wyposażenia. Najmniej chętnie do systemów informacyjno-rozrywkowych gotowi są dopłacać Chińczycy (tylko 39 procent), natomiast najchętniej inwestują w to Japończycy (86 procent), Niemcy (82 procent) i kierowcy z Korei Południowej (78 proc).

Jeżeli chodzi o polskich konsumentów, to – jak wynika z badania – aż 42 procent w ogóle nie chce ponosić dodatkowych kosztów na systemy informacyjno-rozrywkowe, natomiast co trzeci (31 procent) ocenia, że dopłacać nie warto też do technologii autonomicznych.

Wskazano, że zainteresowanie pojazdami elektrycznymi wśród badanych konsumentów warunkowane jest przez bardzo przeciwstawne czynniki. Z jednej strony, argumentem przemawiającym za popularyzacją alternatywnych form napędu są niższe koszty eksploatacyjne oraz troska o pogarszający się stan środowiska naturalnego. Z drugiej, na przeszkodzie rozwojowi rynku pojazdów elektrycznych stoi wciąż ich mocno ograniczony zasięg oraz słabo rozwinięta infrastruktura.

Wśród ankietowanych, którzy w najbliższych trzech latach planują zakup pojazdu elektrycznego są Włochy (60 procent), Hiszpania (59 procent) i Japonia (58 procent), natomiast na tak dużym rynku jak amerykański takie zamiary zadeklarowało ponad dwukrotnie mniej pytanych (26 procent). Taka decyzja jest najmniej powszechna w RPA (15 procent), na Filipinach (16 procent) i w Czechach (17 procent).

– Biorąc pod uwagę typ możliwego napędu nowego samochodu, pojazdy w pełni elektryczne (BEV) cieszą się największym zainteresowaniem w Korei Płd. (23 procent), Chinach (17 procent) i Niemczech (15 procent). W Japonii przeważają hybrydy (HEV), na które wskazało 37 procent ankietowanych. Auta spalinowe, zasilane benzyną lub ropą, najczęściej planują wybrać kupujący w USA (69 procent) oraz w krajach Azji Płd.-Wsch. (66 procent). W Polsce ponad połowa ankietowanych preferuje rozwiązanie tradycyjne (57 procent), hybrydy – 22 procent, hybrydy z możliwością ładowania – 9 procent, a BEV – tylko 4 procent pytanych – czytamy.

– Cieszy procent badanych, którzy rozważają kupno samochodu zasilanego elektrycznie – aż 35 procent respondentów z Polski wskazało na taką możliwość. Jako motywację do nabycia tego typu pojazdu wymieniają między innymi: niższe koszty paliwa, ochronę klimatu czy większy komfort jazdy. Wśród czynników zniechęcających do kupna wskazywane są m.in. ograniczony maksymalny zasięg bez ładowania, brak wystarczającej ilości stacji ładowania oraz cena – wskazał cytowany w informacji dyrektor w dziale konsultingu w Deloitte Bartosz Swatko.

Na pytanie o wybierany w przyszłości środek transportu, prywatny samochód wskazało 63 procent badanych Polaków i 67 procent Niemców, transport publiczny – po 15 procent badanych w obu krajach. Tym preferencjom daleko jednak do rekordowych odpowiedzi z rynku amerykańskiego, gdzie te odsetki wyniosły odpowiednio 76 procent i 4 procent.

W badaniu 2022 Global Automotive Consumer Study udział wzięło ponad 26 tys. respondentów z 25 krajów na świecie.

Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński


Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

Motoryzacja: kiedyś koło zamachowe niemieckiej gospodarki, dziś – kapeć

Niemiecki przemysł motoryzacyjny, będący filarem tamtejszej gospodarki, przeżywa obecnie trudny okres. Spadająca liczba rejestracji nowych pojazdów, słabnący popyt na samochody...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...

Udostępnij:

Facebook X X X