Bąk: Branża obronna to jedna z najbardziej innowacyjnych gałęzi gospodarki

3 września 2015, 11:30 Bezpieczeństwo

Perspektywy współpracy w obszarze przemysłu obronnego pomiędzy Polską a Rumunią a także wymiana doświadczeń w zakresie realizacji offsetu były głównymi tematami roboczych rozmów podsekretarza stanu w MG Arkadiusza Bąka z Aurelem Sorinem Encutescu sekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki Rumunii 2 września 2015 r. w Kielcach. Spotkanie odbyło się podczas XXIII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO.

Wiceminister Bąk przypomniał, że od początku funkcjonowania offsetu w Polsce zawarte zostały 23 umowy offsetowe pomiędzy Skarbem Państwa reprezentowanym przez Ministerstwo Gospodarki a największymi firmami z sektora obronnego z całego świata. Zaznaczył, że łączna – offsetowa – wartość tych umów (według kursu NBP z dnia 30 czerwca 2015 r.) wynosi 34,75 mld zł. – To skuteczne narzędzie stymulowania wzrostu gospodarczego i realne wsparcie dla polskich firm działających w tym sektorze – ocenił wiceminister. Zaznaczył także, że współpraca międzynarodowa ze sprawdzonymi partnerami takim jak Rumunia stanowi istotny element w rozwoju branży obronnej.

Ministrowie wspólnie odwiedzili również zakłady MESKO S.A. w Skarżysku-Kamiennej gdzie zapoznali się z zaawansowanym technologicznie uzbrojeniem będącym w ofercie firmy. – Dziś przemysł obronny to jedna z najbardziej innowacyjnych gałęzi gospodarki – ocenił wiceminister Bąk. – Projekty takie jak ten realizowany w Skarżysku-Kamiennej a także wiele innych rozwijanych w Polsce dzięki wsparciu offsetowemu, realnie wpływają na wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki – dodał.  

Źródło: Ministerstwo Gospodarki