Zawisza: Gazoportowi pomoże zakończenie umów gazowych i reeksport LNG do innych krajów

3 września 2015, 11:21 Energetyka

W rozmowie z Wirtualnym Nowym Przemysłem prezes PGNiG Mariusz Zawisza opowiada o możliwościach zwiększenia wykorzystania gazoportu z punktu widzenia jego firmy. Może ona kupić więcej gazu po wygaśnięciu obecnych zobowiązań wobec Gazpromu. Uważa także, że szansą jest sprzedaż LNG z Polski do innych krajów.

Terminal LNG w Świnoujściu, jeden ze zbiorników. Fot. PLNG

– Polityka gazowa PGNiG jest w dużej mierze zdeterminowana dwoma czynnikami: zapewnieniem statutowego bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz koniecznością wypełnienia zawartych historycznie kontraktów długoterminowych. Dlatego w krótkiej perspektywie, w związku z otwarciem terminala, nie należy spodziewać się zbyt wielkich rewolucji w tym obszarze. Nie oznacza to oczywiście całkowicie biernej postawy PGNiG w tym okresie. Jeśli pojawią się możliwości wykreowania wartości dodanej już teraz, to PGNiG z pewnością z nich skorzysta – deklaruje Zawisza.

– Natomiast patrząc nieco dalej, bo przecież terminal LNG to inwestycja na wiele lat, to na pewno PGNiG budując swoją nową politykę gazową, dla okresu po wygaśnięciu części aktualnych zobowiązań długoterminowych, będzie brać pod uwagę korzyści wynikające z posiadania dostępu do globalnego rynku LNG. Nie jest wykluczone, że w rezultacie będzie wykorzystywać terminal w większym niż aktualnie – deklaruje.

– Dotychczas działania Gaz-Systemu zintensyfikowane były na zapewnieniu alternatywnych do kierunku wschodniego możliwości dostaw gazu do systemu krajowego, co oczywiście jest niezwykle ważnym zadaniem i cieszymy się bardzo, iż w dużej mierze udało się je już naszemu krajowemu operatorowi zrealizować – wskazuje prezes PGNiG, oceniając, że szansą dla gazoportu jest reeksport LNG ze Świnoujścia do krajów sąsiednich. – Aby móc jednak w pełni czerpać korzyści z poczynionych inwestycji konieczne jest, aby infrastruktura transgraniczna umożliwiała przepływ gazu w obu kierunkach. Chodzi tu np. o terminal do odbioru gazu skroplonego w Świnoujściu, którego rola mogłaby dalece wzrosnąć, jeśli istniałaby infrastruktura umożliwiająca eksport gazu z Polski do krajów ościennych.

Gaz-System prowadzi program budowy połączeń gazowych z krajami sąsiednimi Polski. Wybudowanie nowych połączeń gazowych z krajami Unii Europejskiej stanowi część kolejnego etapu rozwoju polskiego systemu przesyłowego. Powstanie nowych gazociągów w ramach wspieranego przez Unię Europejską Korytarza Gazowego Północ-Południe oraz budowa połączenia z Litwą będą stanowić istotny wkład w rozwój europejskiego systemu przesyłowego. W tym celu Gaz-System S.A. planuje w latach 2015-2023 wybudować w sumie około 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski.

Połączenie międzysystemowe Polska-Litwa (GIPL) jest istotnym elementem w procesie integracji europejskiego rynku przesyłu gazu  oraz budowania wydajnego i konkurencyjnego rynku gazu w południowo-wschodniej Europie, poprzez eliminację tak zwanej „wyspy energetycznej”, czyli regionu niepołączonego z europejskim rynkiem energii (kraje bałtyckie). Realizacja projektu GIPL ma kluczowe znaczenie dla uruchomienia dwukierunkowej, ciągłej przepustowości między polskim i litewskim systemem przesyłowym gazu ziemnego.

Gazociąg Polska-Czechy ma na celu stworzenie dwukierunkowego połączenia przesyłowego pomiędzy Polską a Czechami, które umożliwi kształtowanie konkurencyjnego rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej  i Południowo-Wschodniej,  jak również  dywersyfikację i poprawę bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego w UE

 

Planowana jest także budowa gazociągu Polska-Słowacja. Istnieje już połączenie gazowe z Niemcami w Lasowie i rewers na Gazociągu Jamalskim, który także służy wymianie gazu z zachodnim sąsiadem Polski.

W ramach pierwszego ogłoszonego w 2015 r. konkursu dofinansowanie otrzymały dwa projekty wspólnego zainteresowania (PCI – projekty o specjalnym statusie otrzymujące wsparcie finansowe Komisji Europejskiej). Za ich realizację odpowiada polski operator sieci przesyłowych Gaz-System, wraz z partnerami z Czech i Danii.

Pierwszy dotyczy połączenia gazowego Polska-Czechy, który otrzymał wsparcie w wysokości wyniesie 62,6 mln euro na prace budowlane. Drugi z kolei dotyczy połączenia gazowego Polska-Dania (Baltic Pipe), który uzyskał wsparcie na prace przygotowawcze w wysokości 400 tys. euro.

Ponadto w ramach konkursu ogłoszonego w 2014 r. dofinansowanie otrzymały:

– połączenie gazowe Polska-Litwa (GIPL) – wsparcie w wysokości 295 mln EUR na prace budowlane oraz 10,6 mln EUR na prace przygotowawcze;

– połączenie gazowe Polska-Czechy – wsparcie na prace przygotowawcze w wysokości 1,5 mln EUR;

– połączenie gazowe Polska-Słowacja – wsparcie na prace przygotowawcze w wysokości 4,6 mln EUR.

W kwietniu Gaz-System podpisał umowę z Ukrtransgazem o współpracy w ramach planowanej już wcześniej modernizacji połączenia gazowego w Drozdowiczach i budowy gazociągu Hermanowice-Strachocina, który umożliwi zwiększenie dostępnych dla Ukraińców mocy przesyłowych na rewersie. Jest to element realizacji projektu Korytarza Północ-Południe. Projekt ma dofinansowanie Unii Europejskiej.

Wszystkie powyżej wymienione połączenia mogą posłużyć do skutecznego rozprowadzania LNG ze Świnoujścia w regionie.

 

Źródło: Wirtualny Nowy Przemysł/BiznesAlert.pl.