AktualnościBezpieczeństwo

Bałkany najsłabszym ogniwem europejskiego cyberbezpieczeństwa

fot. Pixabay

Najsłabszym ogniwem europejskiego cyberbezpieczeństwa są Bałkany – wynika z raportu firmy informatycznej IBM, cytowanego w czwartek przez portal Euronews.

Badania przeprowadzone przez IBM wykazały, że liczba luk w zabezpieczeniach chmury, czyli technologii służącej do przechowywania, przetwarzania i zarządzania danymi, wzrosła na świecie ponad dwukrotnie w ciągu zaledwie czterech lat, z 1700 do 3900.

Analizę przeprowadzono w latach 2019–2023, śledząc różne platformy i usługi chmurowe na całym świecie. Jej wyniki wykazały, że najsłabszym ogniwem europejskiego cyberbezpieczeństwa są Bałkany.

Bośnię i Hercegowinę, Serbię oraz Albanię uznano za kraje najbardziej narażone na naruszenia bezpieczeństwa w chmurze na całym kontynencie.

Najbardziej narażona jest Bośnia i Hercegowina, przy wskaźniku ryzyka wynoszącym 71 proc. W ciągu ostatnich dwudziestu lat państwo doświadczyło prawie dziewięciu milionów naruszeń. Dalej plasują się Serbia i Albania, których ogólny wynik ryzyka wynosi odpowiednio 69 procent i 67 procent.

Luki w zabezpieczeniach odkryte

– Luki w zabezpieczeniach wykryte w takich krajach jak Bośnia i Hercegowina oraz Serbia uwydatniają krytyczne braki w infrastrukturze cyberbezpieczeństwa, które wymagają natychmiastowej uwagi – powiedział Akash Mahajan, dyrektor generalny i założyciel firmy zajmującej się bezpieczeństwem w sieci.

– Musimy nadać priorytet edukacji w zakresie cyberbezpieczeństwa i wdrożyć solidne środki ochrony danych, ponieważ w dalszym ciągu w ogromnym stopniu polegamy na technologiach chmurowych – zaznaczył Mahajan, cytowany przez Euronews.

Biznes Alert / PAP

Cyberataki najpilniejszym zagrożeniem dla systemu energetycznego UE


Powiązane artykuły

Marosz Szefczovicz. fot. COP24

KE i Ukraina wstępnie zgadzają się na nową umowę handlową

Komisarz ds. handlu Marosz Szefczovicz ogłosił w poniedziałek, że Komisja Europejska i Ukraina wstępnie porozumiały się w sprawie nowej umowy...
Szyb górniczy. Fot. KGHM

KGHM zbuduje trzy nowe szyby górnicze w Zagłębiu Miedziowym

KGHM wybuduje trzy nowe szyby górnicze na terenie Zagłębia Miedziowego. Gigant miedziowy rozpoczyna prace polegające na rozpoznaniu geologiczno-hydrologicznym projektów GG-2...

Dwa polskie eksperymenty zostały przeprowadzone w kosmosie

Misja Ignis została zrealizowana w ponad 20 procentach. Przeprowadzono dwa z zaplanowanych eksperymentów, oba zostały zgłoszone przez polskie uczelnie. Pierwszy...

Udostępnij:

Facebook X X X