Pozwolenie środowiskowe odcinka Baltic Pipe zostało cofnięte. Budowa w Danii ma zostać zawieszona

3 czerwca 2021, 18:45 Alert

Duńska Agencja Ochrony Środowiska wydała 12 lipca 2019 roku pozwolenie środowiskowe na budowę lądowego odcinka Baltic Pipe przez Danię. Jednak Izba odwoławcza ds. Środowiska i Żywności odrzuciła to zezwolenie 31 maja 2021 roku. Prace mają zostać wstrzymane. Zgodnie z pierwotnym terminarzem gazociąg Baltic Pipe ma być gotowy w październiku 2022 roku.

Projekt Baltic Pipe. Źródło: Gaz-System
Projekt Baltic Pipe. Źródło: Gaz-System

Pozwolenie środowiskowe Baltic Pipe zostało cofnięte

Duński operator systemu przesyłowego i duński inwestor projektu, wyjaśnia, że Duńska Agencja Ochrony Środowiska wydała pozwolenie środowiskowe przed przedstawieniem wystarczającego wyjaśnienia w jaki sposób w trakcie prac chronione będą różne gatunki drobnych zwierząt (myszy polne, nietoperze) oraz tereny ich występowania. Gazociąg na lądzie w Danii ma długość ok. 210 km.

– Wyrażany ubolewanie z powodu tej decyzji. Gdy w 2019 roku otrzymaliśmy od władz pozwolenie środowiskowe w sprawie Baltic Pipe zostało potwierdzone, że mają być prowadzone dalsze prace nad szeregiem środków zapewniających dobre warunki życia gatunkom drobnych zwierząt, które żyją w niektórych miejscach, przez które wiedzie szlak Baltic Pipe. Od tego czasu kontynuujemy prace nad szeregiem środków mających na celu ochronę tych zwierząt. Komisja odwoławcza twierdzi jednak, że wszystkie środki powinny zostać w pełni określone przed wydaniem pozwolenia środowiskowego – mówi Marian Kaagh, zastępca dyrektora i szef departamentu Energinet ds. projektów budowlanych.

Zawieszenie prac w Danii

Energinet ma teraz wspólnie z władzami wyjaśnić konsekwencje decyzji dla projektu Baltic Pipe, ale obecnie przygotowuje się do wstrzymania budowy do czasu uzyskania niezbędnych pozwoleń.

– Izba Odwoławcza cofnęła pozwolenie środowiskowe. Teraz musimy dokładnie zbadać, co to oznacza dla projektu Baltic Pipe, a zwłaszcza prac budowlanych w miejscach, w których żyją chronione gatunki. Baltic Pipe to duży projekt budowlany, który przecina Danię, ale w pełni koncentrujemy się na tym, aby układanie gazociągu przebiegało w sposób jak najmniej uciążliwy dla środowiska i gatunków zwierząt – mówi Marian Kaagh i tłumaczy, że Energinet przekaże dalsze informacje kiedy tylko się pojawią.

Energinet.dk/Bartłomiej Sawicki

Marszałkowski: Baltic Pipe, cała naprzód! Jak będzie wyglądać budowa? (ANALIZA)