Baltic Pipe został rozliczony

21 grudnia 2023, 15:30 Alert

Unijne wsparcie finansowe na rzecz gazociągu Baltic Pipe zostało ostatecznie rozliczone przez Europejską Agencję Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA), jedną z dyrekcji generalnych, które tworzą Komisję Europejską. Jego wartość to prawie 215 milionów euro.

Konferencja z okazji otwarcia Baltic Pipe. Transmisja Polskiego Radia. Fot. BiznesAlert.pl
Konferencja z okazji otwarcia Baltic Pipe. Transmisja Polskiego Radia. Fot. BiznesAlert.pl

Gaz-System poinformował, że Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA) zatwierdziła ostateczne rozliczenie umowy grantowej na dofinansowanie prac budowlanych w projekcie Baltic Pipe.

– W grudniu 2023 roku do Gaz-System wpłynęła informacja Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA) o ostatecznym rozliczeniu umowy na dofinansowanie prac budowlanych dla projektu Baltic Pipe. 18 grudnia 2023 roku Gaz-System otrzymał ostatnią transzę przyznanego dofinansowania, tym samym projekt został zamknięty i pod tym względem całkowicie rozliczony – podaje spółka.

Prace budowlane dla projektu Baltic Pipe były współfinansowane ze środków unijnych, z Instrumentu „Łącząc Europę” (CEF ENERGY). To unijny program finansowania służący wdrażaniu polityki transeuropejskich sieci energetycznych. Wartość dofinansowania dla prac budowlanych projektu Baltic Pipe wyniosła 214 920 000 euro i był to jeden z najwyższych grantów przyznanych w ramach całego programu CEF Energy w ostatniej dekadzie – czytamy w komunikacie.

Gaz-System podkreśla, że znalezienie się projektu na liście PCI przełożyło się na możliwość pozyskania znaczących bezzwrotnych środków (w ramach mechanizmu Connecting Europe Facility – CEF) na przygotowanie i realizację procesu inwestycyjnego, a także uzyskania wsparcia instytucji unijnych na poziomie politycznym i administracyjnym (m.in. w zakresie pozyskiwania pozwoleń, badań środowiskowych oraz innych ważnych elementów procesu inwestycyjnego) – czytamy w komunikacie.

Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA) jest jedną z ponad 40 dyrekcji generalnych i służb, które tworzą Komisję Europejską. Jej głównym celem jest ochrona, zachowanie i poprawa środowiska naturalnego. W ramach swojej działalności finansuje również projekty, które przyczyniają się do ochrony środowiska w UE – tłumaczy EuroDesk.pl. Od 1992 roku około 2600 projektów otrzymało granty z programu LIFE, który jest instrumentem finansowym UE na rzecz środowiska. Każdego roku jej dyrekcja publikuje coroczne sprawozdanie z poprzedniego dotyczące realizowanych przedsięwzięć i podjętych inicjatyw.

Gaz-System / EuroDesk / Jędrzej Stachura

Przeflancowana spółka Gazpromu w Niemczech sięga po morze gazu w Norwegii niczym Polacy