Baniak: PLL LOT będą sprywatyzowane. ARP ma rozwiązanie biznesowe dla Stoczni Gdańsk

5 marca 2015, 08:38 Infrastruktura
Rafał Baniak

-Trwają prace nad prywatyzacją Polskich Linii Lotniczych LOT, poinformował agencję ISBnews wiceminister skarbu Rafał Baniak. Według niego, w grę wchodzi każdy scenariusz biznesowy. – Chcemy przeprowadzić prywatyzację LOT-u, ale pod dwoma kluczowymi warunkami: marka LOT zostanie zachowana, a siedziba spółki pozostanie w Warszawie – powiedział Baniak w rozmowie z ISBnews podczas Welconomy Forum in Toruń.

Wiceminister przypomniał, że w PLL LOT trwa proces restrukturyzacji, który formalnie zakończy się pod koniec tego roku, spółka jest stabilna finansowo i przygotowuje się do intensywnego rozwoju. – Dlatego mówiąc o przyszłości, nie można wykluczyć żadnej opcji. Rozważane scenariusze dla spółki to zarówno zaangażowanie inwestora branżowego, finansowego, jak i podniesienie kapitału poprzez emisję akcji – wskazał Baniak.

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) porozumiała się z Gdańsk Shipyard Group w sprawie aktywów Stoczni Gdańsk, poinformował agencję ISBnews Rafał Baniak. – ARP skutecznie porozumiała się z inwestorem ukraińskim co do aktywów Stoczni Gdańsk. Znaleźliśmy rozwiązanie, które ma charakter czysto biznesowy, a jednoczenie umożliwia uratowanie Stoczni i miejsc pracy. Dzięki niemu utrzymane zostanie zatrudnienie 600 osób i stworzone zostaną miejsca pracy dla 600 kolejnych, w spółce GSG Towers – powiedział Baniak w rozmowie z ISBnews podczas Welconomy Forum in Toruń.

Wiceminister nie chciał podać szczegółów umowy między ARP a kontrolowaną przez Siergieja Tarutę Gdańsk Shipyard Group, zasłaniając się tajemnicą negocjacji. – Intencją porozumienia jest to, aby ochronić miejsca pracy w stoczni oraz budować nowe w jej otoczeniu. Realizujemy szeroki biznesowy projekt, który pozwoli utrzymać produkcję w Stoczni Gdańsk, rozszerzyć zakres produkcji GSG Towers oraz zrewitalizować tereny stoczniowe – zdradził Baniak.