Baniak: Port w Gdyni wejdzie do wyższej ligi

28 stycznia 2014, 12:20 Infrastruktura
fot. Dariusz Iwanskiwww.iwanski.com.pld.iwanski@interia.pl+48 601 362 305

Od dziś właścicielem Nabrzeża Gościnnego jest gdyński port. Sprzedającym była Stocznia Marynarski Wojennej, a transakcja opiewała na 12,7 mln zł.

Dzięki tej inwestycji w gdyńskim porcie za 3 lata powstanie tzw. obrotnica, umożliwiająca obsługę wielkich statków kontenerowych. Realizacja tej inwestycji stworzy nowe szanse rozwoju dla portu i polskiej gospodarki.

– To inwestycja, która pozwoli lepiej wykorzystać potencjał przeładunkowy gdyńskiego portu. Dzięki niej nasz port może wejść do ligi wyżej i konkurować nie tylko w basenie morza Bałtyckiego – powiedział Rafał Baniak, Wiceminister Skarbu, który brał udział w uroczystości z okazji podpisania umowy w siedzibie Zarządu Morskiego Portu w Gdyni.

Obecnie gdyński port jest w stanie obsługiwać statki o długości do 300 m. Dzięki nowej obrotnicy, która umożliwia manewrowanie statkami przed wejściem do portu, do Gdyni będą mogły zawijać statki o 70 m dłuższe. W ramach inwestycji ZMPG planuje także pogłębić akweny portowe do głębokości 16 m. Pozwoli to na obsługę połączeń bezpośrednich na trasach oceanicznych m.in. do portów azjatyckich. Ponadto inwestycja przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa nawigacji dużych statków masowych, przypływających do gdyńskiego portu. Szacunkowy koszt robót budowlanych wraz z kosztem nabycia Nabrzeża Gościnnego wynosi ok. 110 mln zł.

W tym roku Zarząd Morskiego Portu w Gdyni planuje przeznaczyć na inwestycje ok. 250 mln zł. W planach Spółki znalazły się m.in. budowa Nabrzeża Bułgarskiego, przebudowa Nabrzeża Szwedzkiego, modernizacja terminala intermodalnego.

W 2013 r. w porcie przeładowano, rekordową liczbę, ponad 17 mln ton ładunków.