Bank Światowy pomoże Ukrainie w zakupie gazu

11 sierpnia 2015, 08:15 Energetyka

(UNIAN/Wojciech Jakóbik/Piotr Stępiński)

Jak poinformowała wczoraj agencja UNIAN, powołując się na oświadczenie ministra energetyki oraz przemysłu węglowego Wołodymyra Demczyszyna, Bank Światowy zamierza udzielić Ukrainie 500 mln dolarów kredytu na zakup gazu oraz jego wtłoczenie do tamtejszych podziemnych magazynów.

– Prowadzone są aktywne rozmowy z Bankiem Światowym, który mówi o 500 mln dolarów oraz Międzynarodową Korporacją Finansową (IFC), która jest gotowa rozmawiać o 200-250 mln dolarów kredytu pod zakup gazu przez zagranicznych przedsiębiorstw – powiedział minister.

Jak informował 17 lipca BiznesAlert.pl, według wicedyrektora Naftogazu Sergieja Konoweca w wypadku powodzenia negocjacji z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju, Ukraina mogłaby otrzymać 300 mln dolarów kredytu na zakup gazu niezbędnego do ustabilizowania tranzytu do Europy zimą. Pieniądze mogłyby dotrzeć we wrześniu i październiku czyli na progu sezonu grzewczego. Konowec informuje, że pożyczka ma mieć trzyletni okres spłaty.

Jak informował 9 lipca BiznesAlert.pl, minister energetyki oraz przemysłu węglowego Wołodymyr Demczyszyn powiedział, że przedstawiciele ukraińskich władz podczas telekonferencji z potencjalnymi kredytodawcami kwestię możliwego finansowania dostaw gazu ziemnego do podziemnych magazynów przed zbliżającym się sezonie grzewczym. Jednakże rozmowy nie przyniosły na razie rezultatów.

Zdaniem Dmitrija Marunycza z Kijowskiego Instytutu Strategii Energetycznych Ukraińcy będą potrzebowali rosyjskich dostaw dla zapełnienia magazynów gazu do poziomu niezbędnego do utrzymania tranzytu do Europy w sezonie grzewczym. Oblicza on, że przy maksymalnym wykorzystaniu rewersów czyli imporcie 40 mln m3 gazu dziennie, Ukraina zdoła zebrać 13 mld m3 przed zimą. Według Rosjan musi się tam znaleźć 19, a według Ukraińców 16,5 mld m3. Według niego Kijów potrzebuje także dofinansowania tego typu zakupów szacowanego na 1,5 mld dolarów. Liczy w tym zakresie na Komisję Europejską.

Minister energetyki Rosji Aleksander Nowak uważa, że Ukraina potrzebuje 2,8 mld dolarów od Unii Europejskiej. Wyraził obawy o kondycję finansową Naftogazu oraz o to, czy wystarczy mu czasu na zapełnienie magazynów.

Jak informował 10 sierpnia BiznesAlert.pl, ukraiński operator sieci przesyłu gazu Ukrtransgaz informuje, że poziom wtłaczania gazu ziemnego do magazynów na terenie Ukrainy wyniósł rekordowo 54,5 mln m3 dziennie. Ukraina przygotowuje w ten sposób zapasy niezbędne dla utrzymania dostaw z Rosji przez jej terytorium do klientów europejskich.