Bartosiewicz: Kiedy ruszy budowa Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Olsztynie

0
14

Przedstawiciele olsztyńskiego ratusza spotkali się z inwestorem, który od 2012 r. zapowiada budowę Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Olsztynie, czyli nowych dworców z galerią handlową. Wiemy już, że obie strony postawiły swoje warunki. Co więc z budową obiektu?

– Inwestor zażądał on od gminy sfinansowanie części dróg dojazdowych do ZCK, jednak zgodnie z ustawą o drogach publicznych z 21 marca 1985 r. realizacja oraz koszty budowy lub modernizacji dróg, spowodowane inwestycją nie drogową, należą do inwestora – wyjaśnia Marta Bartoszewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Olsztyna.

Według jej informacji Urząd sfinansuje budowę skrzyżowania ul. Lubelskiej z Partyzantów, tylko jeśli otrzyma na ten cel dofinansowanie ze środków europejskich.

– Wówczas skorzystamy z zaproponowanego przez inwestora wniesienia 15% poniesionych kosztów – tłumaczy dalej Marta Bartoszewicz. – Niestety bez pomocy unijnej miasto nie będzie miało pieniędzy na ten cel.
Po tym wydarzeniu – ratusz postanowił postawić również swoje warunki.
– Ze względu na zakres inwestycji rejon dworca musi ulec całkowitej przebudowie. Jako, że związane jest to tylko z planami inwestora, koszty należą tylko do firmy Retail Provider – dodaje Bartoszewicz. – Stanowisko miasta jest jasne – budowa galerii handlowej jest drugorzędna. Należy skupić się na odpowiednim dostosowaniu nowego dworca, którego bryła musi być dobrze widoczna i dostępna z zewnątrz.

Jak wyjaśnia Bartoszewicz plan zagospodarowania dla tego terenu, uchwalony w listopadzie 2013 r. zawiera m.in. nakaz stworzenia oddzielnego wejścia dla pasażerów dworca, tak by nie trzeba było dojść do niego przez galerię handlową (jeśli takowa w tym miejscu powstanie), ma być wyraźny podział między dworcem a ewentualną galerii oraz dworzec musi być połączony z Zatorzem – kładką lub przejściem podziemnym.

– Budowa będzie mogła się rozpocząć, gdy wykonany zostanie projekt budowlany, który będzie spełniał m.in. opisywane wyżej warunki. Ponadto inwestor będzie musiał zagwarantować sprawne funkcjonowanie komunikacji zbiorowej i dostępność przystanków autobusowych. Oznacza to, że zarówno ul. Partyzantów, jak i Lubelska muszą być połączone z obecnym węzłem komunikacyjnym. Inwestor może zmodernizować dworzec tylko w porozumieniu PKP. O tym, jaki będzie wkład finansowy obu podmiotów decydować będą tylko inwestor i PKP. Budynek dworca nie należy bowiem do Gminy Olsztyn – dodaje Bartoszewicz.

Źródło: UM Olsztyn