EnergetykaGaz.

Bartosik: Dzięki gazoportowi PGNiG będzie usuwać białe plamy na gazowej mapie Polski

fot. Polskie LNG

W hotelu Intercontinental w Warszawie 14 marca odbyła się konferencja prasowa PGNiG poświęcona nowej strategii spółki. Uczestniczyli w niej członkowie zarządu grupy.

– Podpisaliśmy dzisiaj umowę z Qatargas na większe dostawy LNG w celu optymalizacji portfela importowego. Na tym rynku poruszamy się coraz swobodniej. Trafiliśmy na wspaniałego partnera katarskiego, którego uznajemy za partnera strategicznego – powiedział Woźniak.

– Powstał terminal LNG. Możemy dostarczać gaz w nowe miejsca i usuwać białe plamy. Będziemy go dostarczać cysternami – zapowiedział wiceprezes PGNiG Radosław Bartosik zajmujący się sprawami operacyjnymi w grupie.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. (PGNiG) poinformowało w dniu dzisiejszym o podpisaniu z Qatargas – wiodącym producentem LNG na świecie – Umowy Dodatkowej do obowiązującej Umowy Długoterminowej. Zgodnie z jej warunkami, Qatargas zwiększy wolumen skroplonego gazu ziemnego (LNG) dostarczanego PGNiG do łącznie 2 milionów ton rocznie (tj. około 2,7 mld m3 gazu po regazyfikacji). Nowa umowa wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r. i będzie obowiązywała do czerwca 2034 roku.

PGNiG chce osiągnąć poziom 300 tysięcy nowych przyłączeń, 2 mld m3 wzrostu sprzedaży gazu ziemnego i 16 TWh produkcji energii elektrycznej oraz ciepła.


Powiązane artykuły

Rafineria PCK w Schwedt

Rząd Brandenburgii za rozszerzeniem powiernictwa nad rafinerią Schwedt

Rząd Brandenburgii opowiedział się za przedłużeniem zarządu powierniczego nad rosyjskimi udziałami w Rafinerii Schwedt. Rosneft posiada 54 procent udziałów. Decyzja...

Trump ogłasza rekordowe cła na miedź. To kluczowy surowiec

Prezydent USA zapowiedział wprowadzenie 50-procentowych ceł na miedź. USA obecnie zaspokajają około połowy swojego zapotrzebowania na surowiec, który jest kluczowy...
Zakład przetwórstwa gazu. Fot. Gazprom

Grecja zgadza się na “tani” gaz od Gazpromu

Grecja osiągnęła porozumienie z rosyjskim koncernem Gazprom, zapewniając sobie szczególnie niskie ceny gazu. Tym samym Ateny będą importować rosyjski gaz,...

Udostępnij:

Facebook X X X