AlertAtomEnergetyka

Umowa o podziale ról przy budowie atomu z USA na Pomorzu usprawni projekt

Umowa Bechtel-Westinghouse-PEJ dotycząca elektrowni jądrowej w Polsce. Fot. Wojciech Jakóbik.

Umowa Bechtel-Westinghouse-PEJ dotycząca elektrowni jądrowej w Polsce. Fot. Wojciech Jakóbik.

Polskie Elektrownie Jądrowe z Polski oraz Bechtel i Westinghouse z USA podpisują porozumienie o amerykańskim konsorcjum projektowym oraz umowę na usługi inżynieryjne. Reguluje podział obowiązków między Amerykanami oraz przygotowanie projektu atomu na Pomorzu.

Umowa o konsorcjum projektowym opisuje podział obowiązków Bechtel, operatora projektów jądrowych, a także Westinghouse, dostawcy technologii reaktorów AP1000, które mają razem budować elektrownię jądrową w Polsce, na Pomorzu. Oznacza to, że te firmy będą razem występować w projekcie.

Kontrakt na usługi inżynieryjne włącza Bechtel oraz Westinghouse w przygotowanie projektu na wczesnym etapie, dzięki czemu proces ma zostać usprawniony tak, aby zrealizować plan budowy pierwszego reaktora w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino w 2033 roku.

Umowa projektowa Polskich Elektrowni Jądrowych, Bechtel i Westinghouse ma zostać zawarta jesienią 2023 roku. Oprócz tego do ustalenia pozostaje model finansowania oraz udział Amerykanów w akcjonariacie Polskich Elektrowni Jądrowych. Rząd ma także podjąć decyzję zasadniczą będącą wyrazem poparcia politycznego planu budowy atomu na Pomorzu przyjmowanego drogą uchwały.

– Rodzi się konsorcjum, które zaprojektuje i zbuduje pierwszą elektrownię jądrową w Polsce – mówił prezes Polskich Elektrowni Jądrowych Łukasz Młynarkiewicz o umowie współpracy Bechtel-Westinghouse zawartej dziś w Warszawie.

– To będzie drużyna, która przedstawi projekt do pracy przez dziesiątki lat – powiedział prezes Westinghouse Patrick Fragman. – Nasz zespół Bechtel-Westinghouse współpracując z Polskimi Elektrowniami Jądrowymi wniesie całe doświadczenie z dotychczasowego projektu Elektrowni Vogtle w USA, aby zapewnić sprawną realizację przedsięwzięcia w Polsce – zapewnił. Jego zdaniem Amerykanie zapewnią udział firm polskich w łańcuchu dostaw projektu jądrowego.

– Wiemy, że mieli Państwo wybór, więc dziękujemy za zaufanie – powiedział wiceprezes Bechtel ds. operacyjnych Craig Albert o wejściu jego firmy do projektu jądrowego na Pomorzu. – Nie ma transformacji energetycznej bez bezpieczeństwa dostaw – przypomniał. – Poprzez szkolenie tysięcy specjalistów w Polsce zapewniamy, że zostanie po nim coś więcej na dziesiątki lat.

Wojciech Jakóbik

AKTUALIZACJA: 25 maja 2023 roku, godz. 13.30 – wypowiedzi prezesów PEJ, Westinghouse oraz Bechtel

Jakóbik: Atom w aktualizacji strategii energetycznej. Mały, ale wariat (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X