Umowa o podziale ról przy budowie atomu z USA na Pomorzu usprawni projekt

25 maja 2023, 12:30 Alert

Polskie Elektrownie Jądrowe z Polski oraz Bechtel i Westinghouse z USA podpisują porozumienie o amerykańskim konsorcjum projektowym oraz umowę na usługi inżynieryjne. Reguluje podział obowiązków między Amerykanami oraz przygotowanie projektu atomu na Pomorzu.

Umowa Bechtel-Westinghouse-PEJ dotycząca elektrowni jądrowej w Polsce. Fot. Wojciech Jakóbik.
Umowa Bechtel-Westinghouse-PEJ dotycząca elektrowni jądrowej w Polsce. Fot. Wojciech Jakóbik.

Umowa o konsorcjum projektowym opisuje podział obowiązków Bechtel, operatora projektów jądrowych, a także Westinghouse, dostawcy technologii reaktorów AP1000, które mają razem budować elektrownię jądrową w Polsce, na Pomorzu. Oznacza to, że te firmy będą razem występować w projekcie.

Kontrakt na usługi inżynieryjne włącza Bechtel oraz Westinghouse w przygotowanie projektu na wczesnym etapie, dzięki czemu proces ma zostać usprawniony tak, aby zrealizować plan budowy pierwszego reaktora w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino w 2033 roku.

Umowa projektowa Polskich Elektrowni Jądrowych, Bechtel i Westinghouse ma zostać zawarta jesienią 2023 roku. Oprócz tego do ustalenia pozostaje model finansowania oraz udział Amerykanów w akcjonariacie Polskich Elektrowni Jądrowych. Rząd ma także podjąć decyzję zasadniczą będącą wyrazem poparcia politycznego planu budowy atomu na Pomorzu przyjmowanego drogą uchwały.

– Rodzi się konsorcjum, które zaprojektuje i zbuduje pierwszą elektrownię jądrową w Polsce – mówił prezes Polskich Elektrowni Jądrowych Łukasz Młynarkiewicz o umowie współpracy Bechtel-Westinghouse zawartej dziś w Warszawie.

– To będzie drużyna, która przedstawi projekt do pracy przez dziesiątki lat – powiedział prezes Westinghouse Patrick Fragman. – Nasz zespół Bechtel-Westinghouse współpracując z Polskimi Elektrowniami Jądrowymi wniesie całe doświadczenie z dotychczasowego projektu Elektrowni Vogtle w USA, aby zapewnić sprawną realizację przedsięwzięcia w Polsce – zapewnił. Jego zdaniem Amerykanie zapewnią udział firm polskich w łańcuchu dostaw projektu jądrowego.

– Wiemy, że mieli Państwo wybór, więc dziękujemy za zaufanie – powiedział wiceprezes Bechtel ds. operacyjnych Craig Albert o wejściu jego firmy do projektu jądrowego na Pomorzu. – Nie ma transformacji energetycznej bez bezpieczeństwa dostaw – przypomniał. – Poprzez szkolenie tysięcy specjalistów w Polsce zapewniamy, że zostanie po nim coś więcej na dziesiątki lat.

Wojciech Jakóbik

AKTUALIZACJA: 25 maja 2023 roku, godz. 13.30 – wypowiedzi prezesów PEJ, Westinghouse oraz Bechtel

Jakóbik: Atom w aktualizacji strategii energetycznej. Mały, ale wariat (ANALIZA)