Państwowa Agencja Atomistyki zapowiada przyjęcie strategii bezpieczeństwa jądrowego oraz rozpoczęcie rekrutacji na potrzeby wydawania licencji kolejnych reaktorów dwóch elektrowni jądrowych mających powstać w Polsce. Pierwszy ma stanąć w 2033 roku.
Dr Łukasz Młynarkiewicz, prezes Państwowej Agencji Atomistyki, mówił o wyzwaniach regulacyjnych polskiego projektu jądrowego. – Prawo polskie jest odbiciem rozwiązań międzynarodowych. Sektor ten podlega dużej internacjonalizacji ram prawnych. Podstawowym wyzwaniem jest dostosowanie krajowych ram do standardów i rozwiązań międzynarodowych – powiedział.
– Opracowaliśmy w tym roku projekt Strategii i polityki w zakresie rozwoju bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej Rzeczypospolitej Polskiej. On jako pierwszy w sposób kompleksowy porusza tę tematykę, pokazuje bariery rozwojowe oraz kierunki rozwoju tego sektora. Definiuje też podstawowe zasady według podstawowego dokumentu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Liczymy na to, że zostanie przyjęty w ciągu miesiąca, bo jesteśmy już po konsultacjach – zdradził prezes PAA.
– Program Polskiej Energetyki Jądrowej przewiduje znaczne nakłady na rzecz wzmocnienia infrastruktury i kadr PAA. Do 2033 roku powinniśmy osiągnąć stan osobowy 100 osób pozwalający licencjonować proces związany z dwoma elektrowniami jądrowymi. Chcemy zatrudnić 35 specjalistów w przyszłym roku i ten proces już rusza – powiedział Młynarkiewicz.
PAA wyśle także na szkolenia kilkanaście osób na 3,5-miesięczne programy szkoleniowe w Elektrowni Vogtle należacej do amerykańskiego Westinghouse.
Wojciech Jakóbik