Bendlewski: Internet rzeczy w energetyce jest faktem

29 kwietnia 2019, 09:00 Energetyka

– Firmy, które wdrożyły biling AUMS mają Istnieje możliwość, żeby skorzystać ze świata internetu rzeczy bez konieczności prowadzenia dużych i kosztownych wdrożeń – powiedział Tomasz Bendlewski, dyrektor Pionu Energetyki i Gazownictwa Asseco Poland podczas 29 konferencji Europower.

Tomasz Bendlewski zwrócił uwagę, że wartość rynku interentu rzeczy w przyszłym roku w Polsce to 5,4 mld zł, a na świecie funkcjonuje już 21 mld inteligentnych urządzeń. Dodał także, rozwiązania zastosowane w bilingu Asseco nie stanowią alternatywy dla systemów klasy DSM / DSR, ale umożliwiają dwustronne odczyty zużycia i fakturowanie pojedynczych urządzeń.

– Z punktu widzenia energetyki ważne jest, że inteligentne urządzenia instalowane są przez odbiorców i mogą bez większych nakładów mierzyć swoje zużycia energii. Można to robić od razu, gdyż nie są wymagane żadne zmiany prawne. Urządzenie IOT nie jest licznikiem certyfikowanym, ale już dzisiaj zgodnie z istniejącymi możliwościami prawnymi można te odczyty traktować jako na przykład podstawę do przyznania rabatu, w związku z czym można formalnie już dzisiaj korzystać z tych urządzeń i uwzględniać je w rozliczeniach – tłumaczył dyrektor Pionu Energetyki i Gazownictwa Asseco Poland.

Tomasz Bendlewski zauważył, że urządzenia IOT mogą stanowić naturalną podstawę do rozszerzenia oferty produktowej oraz do kreowania sprzedaży energii przez spółki obrotu niezależnie od OSD. – Patrząc na zmiany w prawie, które zachodzą w kraju, ta niezależność spółek obrotu od OSD będzie wzrastać – podsumował dyrektor w Asseco Poland.

CIRE.PL