Berlin przypomniał rządowi Rosji o obietnicy, że dostarczane przez Siemensa turbiny nie zostaną zainstalowane na Krymie, i ostrzegł, że naruszenie przepisów o sankcjach będzie miało konsekwencje dla niemiecko-rosyjskich relacji – podał w niedzielę „Bild”.
Obietnicę przestrzegania przepisów o sankcjach złożył osobiście prezydent Władimir Putin ministrowi spraw zagranicznych Niemiec Sigmarowi Gabrielowi – podaje niedzielne wydanie „Bilda” – „Bild am Sonntag” (BamS).
„Rząd federalny ponownie przypomniał rządowi rosyjskiemu o tych obietnicach i zwrócił uwagę, że tak poważne naruszenie przepisów o sankcjach stanowi obciążenie dla niemiecko-rosyjskich relacji” – powiedział rzecznik MSZ.
Siemens zapowiedział w piątek, że w związku z bezprawnym dostarczeniem na Krym czterech wyprodukowanych przez niego turbin gazowych rezygnuje z udziałów w rosyjskim przedsiębiorstwie Interautomatika i kończy umowę licencyjną. Koncern zawiesi także do odwołania eksport urządzeń dla elektrowni, w których pośrednikiem są rosyjskie firmy kontrolowane przez państwo.
Kreml odmówił komentowania rezygnacji Siemensa z joint venture w Rosji; nie komentuje też sytuacji związanej ze współpracą niemieckiego koncernu Siemens z rosyjskimi firmami; pytania na ten temat należy kierować do tych firm – oświadczył w piątek rzecznik prezydenta Władimira Putina Dmitrij Pieskow.
Pytany o doniesienia, jakie pojawiły się w mediach niemieckich, jakoby rosyjski prezydent obiecał kanclerz Niemiec Angeli Merkel, iż turbiny Siemensa nie trafią na Krym, rzecznik odparł, że nie będzie komentował tego tematu.
W zeszłym tygodniu Pieskow zapewnił, iż cały sprzęt dostarczany na Krym, w tym turbiny, jest produkowany w Rosji.
W reakcji na aneksję Krymu Unia Europejska nałożyła na Rosję sankcje, zabraniające osobom indywidualnym i firmom dostarczania takich urządzeń jak turbiny gazowe na zajęty bezprawnie półwysep.
Polska Agencja Prasowa
Jakóbik: Siemens i zagubione turbiny. Firma obiecywała Rosji współpracę