Bezpieczeństwo dostaw energii do kolei przy granicy z Ukrainą pod lupą

2 marca 2022, 10:45 Alert

PKP Energetyka uruchomiła sztab kryzysowy działający bez przerwy w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii kolejom oraz przejazdu pociągom humanitarnym w dobie agresji rosyjskiej na Ukrainie.

Brygada PKP Energetyka #ZawszeNaSłużbie. Fot. PKP Energetyka
Brygada PKP Energetyka #ZawszeNaSłużbie. Fot. PKP Energetyka

– Od piątku w PKP Energetyka działa Sztab Kryzysowy, który zarządza wszystkimi strumieniami działań – od motywacji pracowników do ochrony CRP.  W firmie odbył się już  przegląd zasobów technicznych zarówno w terenie, jak i systemów IT oraz OT.  Wzmocniono obsady pociągów sieciowych i zespołów dyspozytorskich, wprowadzono dodatkowe dyżury. Na bocznicach kolejowych i w bazach pogotowia energetycznego dedykowane pojazdy są 24/7 w pełnej gotowości do obsługi każdego transportu osobowego czy towarowego – informuje PKP Energetyka.

– Szczególny nacisk położony jest na województwa wschodnie, przy granicy z Ukrainą, gdzie wszystkie obiekty funkcjonują w stanie podwyższonych zabezpieczeń. Wdrożono tam specjalny dozór i dodatkowy monitoring, z możliwością rozszerzenia na cały kraj. Dodatkowe środki i zasoby zostały też przekazane do zapewnienia ciągłości dostaw i wzmocnienia stanów magazynowych – informuje spółka.

PKP Energetyka zarządza infrastrukturą elektroenergetyczną kolei w Polsce. Posiada sieć dystrybucyjną w całym kraju. – Przedstawiciele PKP Energetyka działają w kilku sztabach kryzysowych powołanych przez polskie służby na okoliczność sytuacji za wschodnią granicą, m. in. w sztabie zarządcy infrastruktury kolejowej PKP PLK, zespole operacyjnym RCB i  PTPiREE. Są także w stałym kontakcie z policją, strażą graniczną oraz pozostałymi Operatorami Systemu Dystrybucyjnego – podaje.

Polska granica została już przekroczona przez ponad 400 tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy zaatakowanej przez Rosję.

PKP Energetyka/Wojciech Jakóbik