AktualnościBezpieczeństwo

G7 wezwała Rosję do zaakceptowania rozejmu z Ukrainą, grożąc nowymi sankcjami

Ukraińscy żołnierze w obwodzie sumskim, w pobliżu granicy z Rosją, 12.08.2024 r. Fot. ROMAN PILIPEY/AFP/East News

Ministrowie spraw zagranicznych państw G7 wezwali w piątek Rosję do przyjęcia propozycji zawarcia rozejmu z Ukrainą. Zaznaczyli, że w przeciwnym razie Rosja będzie musiała liczyć się z dalszymi sankcjami.

Grupa zaznaczyła, że “każde zawieszenie broni musi być bezwzględnie przestrzegane”, oraz podkreśliła konieczność solidnych i wiarygodnych ustaleń w zakresie bezpieczeństwa, które umożliwią Ukrainie skuteczne odstraszanie i obronę przed ewentualnymi kolejnymi aktami agresji – przekazała agencja Reutera, która dotarła do treści oświadczenia.

W piątek, kilka godzin publikacji stanowiska ministrów spraw zagranicznych grupy G7, którzy obradowali w Kanadzie, prezydent USA Donald Trump napisał na portalu społecznościowym Truth Social, że “usilnie prosił Władimira Putina, by darował życie tysiącom otoczonych ukraińskich żołnierzy”. Ocenił przy tym czwartkowe rozmowy z Putinem jako bardzo dobre i produktywne.

Państwa G7 będą się przyglądać Rosji

Oświadczenie grupy, w skład której wchodzą Wielka Brytania, Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia i USA, zostało zaakceptowane przez dyplomatów wysokiego szczebla, ale stanie się oficjalnym dokumentem dopiero po zatwierdzeniu przez ministrów spraw zagranicznych – przypomniał Reuters.

Minister spraw zagranicznych Kanady, Melanie Joly, podkreśliła w przemówieniu po spotkaniu, że G7 będzie teraz “przyglądać się rosyjskiej reakcji” na amerykańską propozycję rozejmu.

PAP / Biznes Alert

Kosiniak-Kamysz: każdy dzień „zużywania” Rosji na Ukrainie to więcej czasu na lepsze przygotowanie się Polski i Europy


Powiązane artykuły

Flaga USA i flaga Chin, foto: fot. Flickr

Chiny rosną szybciej niż zakładano, mimo ceł Trumpa

Chińska gospodarka w drugim kwartale 2025 roku zaskoczyła lepszym niż oczekiwano wynikiem. PKB Państwa Środka wzrósł o 5,2 procent w...
fotowoltaika magazyny energii Tauron

Drugie życie paneli słonecznych. Szkło z recyklingu zasila baterie 

W laboratoriach Nanyang Technological University (NTU) w Singapurze powstał sposób na rozwiązanie dwóch problemów naraz. Wykorzystano szklane odpady z paneli...
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Fot.: NASA

NASA: Wyciek powietrza na ISS opanowany. Ax-4 wraca na Ziemię

Od 2019 roku Międzynarodowa Stacja Kosmiczna zmagała się z niewielkim, ale uporczywym wyciekiem powietrza w rosyjskim tunelu transferowym PrK. Jak...

Udostępnij:

Facebook X X X