AktualnościBezpieczeństwo

Rosja odrzuciła amerykańską propozycję wstrzymania ognia, bo święci sukcesy w okolicach Kurska

Władimir Putin. Rosja odrzuciła propozycję USA na 30-dniowe zawieszenie broni na Ukrainie. Źródło: PAP/EPA

Moskwa ogłasza przełom w ofensywie na obwód kurski. Kreml twierdzi, że wypędzenie ukraińskich sił z tego regionu jest już bliskie – informuje Reuters. Rosja odrzuciła amerykańską propozycję 30-dniowego zawieszenia broni z Ukrainą.

W czwartek do Rosji przyjechała delegacja USA, aby omówić propozycję zawieszenia broni. Przewodził jej Steve Witkoff, wysłannik Donalda Trumpa do Moskwy. Jurji Uszakow, doradca Putina, przekazał, że rozmowy przebiegły spokojnie. Kreml odrzucił propozycje 30-dniowego zawieszenia broni, argumentując, że zapewni ona korzyści tylko Ukrainie, która będzie mogła “odetchnąć”.

We wtorek przedstawiciele USA spotkali się z delegacją Ukrainy w Dżuddzie. Kijów przekazał, że jest gotów na zawieszenie broni, o ile Rosja też się zgodzi i będzie je respektować. Marco Rubio, sekretarzu stanu USA, który przewodził amerykańskiej delegacji, określił ówcześnie, że “piłka jest po stronie Rosji”.

Rosyjskie sukcesy w obwodzie kurskim

Rosja jest o krok od wyparcia ukraińskich wojsk z obwodu kurskiego – regionu, który od miesięcy pozostaje jednym z kluczowych punktów zapalnych w trwającym konflikcie. Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, z charakterystyczną pewnością siebie stwierdził, że operacja przebiega zgodnie z planem, a ukraińskie siły znajdują się w odwrocie.

Obwód kurski, graniczący z Ukrainą, od dawna był areną zaciekłych walk. Dla Kijowa kontrola nad tym terytorium miała nie tylko znaczenie strategiczne, ale i symboliczne – pokazywała, że Ukraina potrafi nie tylko się bronić, ale i przenosić wojnę na grunt przeciwnika. Teraz, gdy rosyjskie wojska zacieśniają pierścień, ukraińskie dowództwo stoi przed dylematem: walczyć do końca czy wycofać się, by zachować siły na inne fronty. Eksperci wojskowi cytowani przez Reutersa wskazują, że sukces Rosji w Kursku może otworzyć drogę do dalszej ofensywy w głąb Ukrainy.

Tymczasem propaganda Kremla już świętuje. Pieskow podkreślił, że “operacja specjalna” – jak Rosja nadal nazywa swoją inwazję – osiąga kolejne cele. Jednak optymizm Moskwy kontrastuje z doniesieniami o rosnących stratach po obu stronach.

Co dalej dla Ukrainy?

Jeśli Rosja rzeczywiście przejmie pełną kontrolę nad Kurskiem, będzie to nie tylko militarny, ale i psychologiczny cios dla Ukrainy. Strata tego przyczółka może podważyć morale żołnierzy i społeczeństwa, zwłaszcza w obliczu nadchodzącej wiosny, która tradycyjnie sprzyja wznowieniu działań wojennych. Z drugiej strony, ukraińska armia nieraz udowodniła, że potrafi zaskakiwać – pytanie, czy tym razem znajdzie sposób, by odwrócić losy bitwy.

Kreml tymczasem gra na czas i nastroje. Ogłaszając bliskie zwycięstwo, Moskwa chce nie tylko zmotywować własne siły, ale i osłabić wsparcie Zachodu dla Ukrainy. W tle słychać jednak sceptyczne głosy – bo choć Rosja może wygrać bitwę o Kursk, wojna wciąż daleka jest od końca. Kursk to nie finał, a kolejny rozdział w tej krwawej rozgrywce.

BBC / Biznes Alert / Financial Times / Reuters / Piotr Brzyski

Ukrainie skończyły się rakiety ATACMS


Powiązane artykuły

Warszawa, 17.07.2025. Senatorowie na sali obrad Senatu w Warszawie, 17 bm. W drugim dniu posiedzenia izba zajmuje się m.in. ustawą związaną ze strategicznymi inwestycjami w zakresie obronności. (jm) PAP/Leszek Szymański

Senat przyjął specustawę o inwestycjach obronnych. Prostsze procedury

Senat przyjął w czwartek z poprawkami specustawę o inwestycjach obronnych. Dokument przewiduje uproszczenie procedur odnoszących się do kluczowych inwestycji w...
Dr inż. Tomasz Zieliński, Prezes Zarządu, Polska Izba Przemysłu Chemicznego. Fot. PIPC.

ETS kontra realia. Branża chemiczna apeluje o rozsądek Unii

Polska Izba Przemysłu Chemicznego, reprezentująca branżę chemiczną w relacjach z organami administracji publicznej, krajowej i zagranicznej, apeluje o dostosowanie systemu...
Warszawa, 15.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 15 bm. Rada Ministrów zajmie się m.in. projektem noweli ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, dużą nowelizacją kodeksu karnego oraz kodeksu postępowania karnego. (mr) PAP/Radek Pietruszka

Rekonstrukcja rządu Tuska, a przy okazji sowite odprawy

Rekonstrukcja rządu, zaplanowana na czas między 22 a 25 lipca, ma obejmować zmiany w strukturze administracji, w tym nowy kształt...

Udostępnij:

Facebook X X X